WIELKIE SPORY WSPÓŁCZESNOŚCI

Miejsce do publikacji twórczości własnej uczestników Forum (poezja, próby literackie i inne).
izorys
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

WIELKIE SPORY WSPÓŁCZESNOŚCI

Post autor: izorys » czw gru 15, 2016 5:34 am

WIELKIE SPORY WSPÓŁCZESNOŚCI

Pierwszy spór dotyczy natury światła. Część fizyków sądziła, że światło ma naturę korpuskularną i polega na ruchu małych cząstek zwanych fotonami wylatujących ze źródła światła i rozchodzących się po liniach prostych. Na gruncie tej teorii dawało się wyjaśnić m.in. zjawisko fotoelektryczne. Inna część fizyków uważała, że światło ma naturę falową. Takie rozumienie światła pozwalało wyjaśnić zjawisko dyfrakcji i interferencji typowe dla różnego typu fal. Ostatecznie przyjęto, że światło ma naturę dwojaką, w pewnych sytuacjach ujawnia się jego natura falowa, a w innych natura korpuskularna.

Drugi spór polegał na tym, czy na nasze zachowanie większy wpływ mają geny czy też otoczenie i zdobyte przez nas doświadczenie. Spór ten był niejako ideologiczny, gdyż pierwszy pogląd prezentowali głównie psychologowie amerykańscy i krajów Zachodniej Europy, zaś drugi głosili psychologowie radzieccy i krajów Europy Wschodniej. Spór ten przygasł wraz z upadkiem systemu komunistycznego, wszakże wydaje się rozsądne przyjęcie poglądu, że obydwa te czynniki mają wpływ na nasze postępowanie.

Na nasze postępowanie, także rodzaj uzdolnień wpływ ma również czas i miejsce urodzenia. Znaczy to tyle, że inaczej zachowywali się ludzie żyjący np. w Średniowieczu niż obecnie. Podobnie inaczej zachowują się ludzie żyjący obecnie w Europie niż np. Indianie z Amazonii.

Trzeci spór rozgrywa się między materialistami a idealistami. Według materialistów wszystko we wszechświecie zbudowane jest z materii. Materia ta jest odwieczna i niezniszczalna. Zjawiska zachodzące w przyrodzie stosują się do pewnych praw lub zasad, których odkrywaniem zajmują się uczeni.

Do tych największych należą: Mikołaj Kopernik, Izaak Newton i Albert Einstein.

Idealiści sądzą, że oprócz świata materialnego, postrzeganego za pomocą zmysłów, istnieje świat duchowy. W świecie tym obowiązują prawa moralne.

W każdym człowieku te dwa światy wzajemnie się przenikają. Mocarzami ducha są święci. Niektórzy spośród nich podczas swego doczesnego życia posiadali wyjątkowy dar bilokacji, czyli jednoczesnego przebywania w dwóch miejscach lub lewitacji, czyli unoszenia się wbrew prawu grawitacji.
Dokonywali też cudów, głównie cudu uzdrawiania chorych i rozmnażania pokarmów.

* * *

Kiedy mnie pytają, co było pierwsze, jajko czy kura, odpowiadam:
najpierw był duch, a potem było wszystko inne.


Opracował: Izorys
Mail kontaktowy z autorem eseju izorys@gmail.com
Poznań, 15-12-2016

ODPOWIEDZ