Piekary

(Prawie) wszystkie chwyty dozwolone.
tekajot
Posty: 2043
Rejestracja: wt lis 16, 2010 7:02 am

Piekary

Post autor: tekajot »

Wielu z nas się wydaje, że Kościół już nie musi w naszym życiu odgrywać takiej roli, jak to miało miejsce w czasach ucisku i dyktatury. Wielu z nas się wydaje, że to samo odnosi się do roli rodziny. Nic bardziej błędnego

– powiedział kard. Dominik Duka OP 26 maja przemawiając po polsku do tysięcy mężczyzn i młodzieńców, którzy zgodnie z tradycją w ostatnią niedzielę maja przybyli na pielgrzymkę do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Prymas Czech dziękując metropolicie katowickiemu abp. Wiktorowi Skworcowi za zaproszenie, zwrócił uwagę, że pochodzi z Hradec Kralowe, miasta, które od niepamiętnych czasów jest przystankiem na drodze z Pragi do Wrocławia. „Nie można zrozumieć czeskiej historii bez historii Śląska. Historii zarówno kulturowej, ekonomicznej, jak i politycznej” – mówił kard. Duka. „Jestem wdzięczny, że mogę dziś przeżywać prawdziwość słów prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda, gdy nazywał Piekary chlubą, skarbem, tradycją, sprawą serca i świętą potrzebą Ślązaków”. Dodał, że Piekary to serce całego Śląska i archidiecezji katowickiej.

Wspominając zaproszenie piekarskiego obrazu Maryi przez cesarza Leopolda I, aby chroniła przed dżumą Pragę i Hradec Kralowe, Prymas Czech wskazał na liczne obrazy i świadectwa pokazując ścisłe związki duchowości Czech i Śląska. „Myślę, że miejsca wspólne duchowej historii są także gwarancją naszej obecnej współpracy i wzajemnego braterstwa” – powiedział.


Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować za pomoc, którą otrzymały czeskie diecezje po upadku komunizmu od polskiego Kościoła

– mówił dalej kaznodzieja, podając, że w Czechach pracuje dwustu polskich księży. Ich obecność widać m.in. w Pradze, gdzie pracują polscy zakonnicy, jak i w Hradec Kralowe, gdzie liczni polscy księża, „którzy znaleźli swój nowy dom w parafiach”, pracując wśród czesko–polskich i polsko–czeskich rodzin. Wspominając księży archidiecezji katowickiej pracujących w Czechach, kard. Duka wymienił m. in. nazwisko znanego z programów telewizyjnych ks. Zbigniewa Czendlika. „Te moje słowa są podziękowaniem, ale i wytłumaczeniem, dlaczego jestem tutaj dzisiaj. Jestem, abym z wami, mężczyznami ze Śląska, by składać podziękowanie Maryi Pannie za jej pomoc i wstawiennictwo, którego potrzebujemy i dziś, gdy wielu by się mogło zdawać, że życie w wolności będzie łatwe i możliwe bez jakiejkolwiek odpowiedzialności. To są konsekwencje kryzysu, ale i poczucia rezygnacji, czasami może i bezcelowości życia, którego doświadczamy po obu tronach granicy” – mówił Prymas Czech. Podkreślił, że kult maryjny nie jest w obu krajach tylko świadectwem historii czy sztuki, ale jest przede wszystkim pierwiastkiem życia duchowego. „Nie jesteśmy przecież tylko przypadkowym owocem irracjonalnej ewolucji, ale jesteśmy dziećmi Boga Stworzyciela, do którego możemy wołać „Abba – Ojcze”. Nie tylko „tato”, ale tak, jak dzieci, możemy mówić „tatusiu”. Tak nas nauczył Syn Boży Jezus Chrystus, którego w duchu Bożego synostwa i dziecięctwa możemy nazywać naszym bratem. To jest także dowód, dlaczego nazywamy siebie wzajemnie braćmi i siostrami” – mówił kaznodzieja.

Jesteśmy tutaj w Piekarach, abyśmy oddali cześć naszej matce, matce Jezusa Chrystusa, naszego brata” – zaakcentował kard. Duka. Podkreślił też znaczenie rodziny. „Ojciec i matka, dziecko, syn i córka, to jest rodzina. To jest podstawa życia społeczeństwa i Kościoła” – powiedział z naciskiem i dodał: „Wielu z nas się wydaje, że Kościół już nie musi w naszym życiu odgrywać takiej roli, jak to miało miejsce w czasach ucisku i dyktatury. Wielu z nas się wydaje, że to samo odnosi się do roli rodziny. Nic bardziej błędnego” – wskazał kaznodzieja i zaapelował: „Trzymajmy się testamentu naszego najlepszego przyjaciela. Nie pogardzajmy Jego dziedzictwem i Jego darem. Wielki prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński cytował przysłowie: „w potrzebie poznajesz przyjaciela”. Udowodnijmy, że i nasz Przyjaciel, doświadcza naszej przyjaźni”.

Na koniec kard. Duka powiedział kilka zdań po czesku, „w języku św. Wojciecha”, zwracając uwagę, że TVP Polonia, która transmitowała uroczystości, oglądają w Czechach nie tylko Polacy. Odwołując się do faktu, że przez dwadzieścia lat w czasach komunistycznych pracował jako robotnik podziękował polskim robotnikom, górnikom, hutnikom, którzy stworzyli „Solidarność”. Stwierdził, że w ten sposób wypełniły się słowa Prymasa Wyszyńskiego, który po wyjściu z internowania zapowiedział, iż koniec komunizmu nastąpi w Polsce. „Odkryliście to wielkie kłamstwo, że ten system jest władzą robotników”. Dodał, że koniec komunizmu jest początkiem wolności i niepodległości. Zwracając się do zgromadzonych powiedział: „Walka o prawdę jest waszym wielkim zadaniem. Jest to naprawdę męska rzecz. Wymaga odwagi i siły, cierpliwości i wytrwałości”, dodając:


Dziękuję wam jeszcze raz za „Solidarność”, za to że daliście wolność całemu obozowi socjalistycznemu, który był obozem braku wolności. Bóg zapłać.
zoskicyc
Posty: 9827
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 1:22 pm

Re: Piekary

Post autor: zoskicyc »

bylem przed rokiem w piekarach
nie moge skomprymowac zdjec
do tych ubogich 50 kb jedno
uderza - pomnik johny walkera
ktory byl lekkim slazakozerca
wszystko w sumie warto zobaczyc
a dobrze zes pan napisal o zwiazku
polskoczeskiego slaska - zreszta
habsbursko slaskiego - bo habsburgy
mieli tylko teren a slask zyl wlasnym
zyciem "w obrebie"

CYC
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Piekary

Post autor: godzilla »

cycu... jesli nie sa to zdjecia, ktorych chcesz bronic wlasnom pierwsiom przed piratami to wrzuc je np. na
http://postimage.org/ a tu wrzuc link...
zoskicyc
Posty: 9827
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 1:22 pm

Re: Piekary

Post autor: zoskicyc »

widzisz
rzecz polega na tym ze ja robie z najwyzsza rozdzielczoscia
to znaczy (na czipi maja coprawda 72ppi ale format cos okolo
poltora metra na metr - wiec musze z tych 72 zrobic minimum 300
a wymiary zmniejszyc do ca 30 cm wysokosci i wtery mam cos okolo
10 - 15 mb
probowalem uzyc wszystkich dostepnych komprymatorow - daje
opcje najnizsza rozdzielczosc - albo najmniejsza pojemnosc i
wychodzi mi za kazdym razem ponad 80 kb co na forum sie nie
nadaje

nie probowalem jeszcze wpakowac je na indesign jako
grafike i przerobicna jpg a potem skomprymowac

to jest moj odwieczny problem bo nieraz sa mi te zdjecia
potrzebne do grafiki i musza miec minimum 300-400 ppi
ale pojde za twoja rada i zobacze

dziekuje

CYC
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Piekary

Post autor: godzilla »

jak fotki maja za duzo szczegolow to nie da rady ich w nieskonczonosc zmniejszac i miec cos co ma sens...

zmniejsz do 1mb, wrzuc na postimage i po klopocie... mozesz albo pojedynczo tam wrzucac i miec w doopie co sie z tymi fotkami stanie albo zarejestrowac sie i moc administrowac wrzuconymi tam fotkami...

jak masz cos pojedynczego od czasu do czasu to bym se glowy nie zawracal tylko wrzucil tam a tu linka z malym lobrazeckiem do podgladu....
zoskicyc
Posty: 9827
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 1:22 pm

Re: Piekary

Post autor: zoskicyc »

faktycznie - to funkcjonuje
sprobowalem male zdjecie
a teraz o duzej rozdzielczosci

dzieki

CYC
zoskicyc
Posty: 9827
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 1:22 pm

Re: Piekary

Post autor: zoskicyc »

YYYYYYYYYYYYYYYYYYY
test

jakies to cholerstwo male
z dwoch mb zrobilo sie 7kb
a format mikro pomimo
"nie zmniejszac"
zdaje sie ze to jest program
do ogladania bo w momencie jesli
to kopiujesz format zmniejsza sie do poltora centymetra
musze to dalej badac
Załączniki
DSC0298A.jpg
DSC0298A.jpg (7.61 KiB) Przejrzano 5461 razy
DSC0003B.jpg
DSC0003B.jpg (9.52 KiB) Przejrzano 5461 razy
Mar8BB.jpg
Mar8BB.jpg (8.04 KiB) Przejrzano 5461 razy
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Piekary

Post autor: godzilla »

jak juz wrzucisz tam fotke i zrobisz upload to zejdz na dol i wybierz "Vorschaubild für Foren" kliknij na "in die Ablage kopieren" a potem na forum prawy przycisk myszy i "einfügen"... i masz np takie cos...
maly obrazek na forum, ktory po kliknieciu zamienia sie w duze zdjecie...

i wybieraj opcje "familienfreundlich" zeby erotycznej reklamy nie dawalo pod fotkami...

Obrazek
zoskicyc
Posty: 9827
Rejestracja: ndz sty 29, 2012 1:22 pm

Re: Piekary

Post autor: zoskicyc »

a ja to robilem zle
naturalnie fam-freundlich
ale niepotrzebnie kopiowalem na plyte
i dlatego nie "bierze" powiekszenia
dobry jestes
CYC
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Piekary

Post autor: godzilla »

a czeresni to ani w zeszlym roku ani w tym nie bedzie...
:evil:
ODPOWIEDZ