Strona 1 z 1

Eleganckie i ekonomiczne...

: czw kwie 11, 2019 2:42 pm
autor: Reflex
Chińczycy stworzyli elektrycznego giganta - autobus ma aż 27 m długości i pomieści 250 pasażerów
BYD K12A to najdłuższy elektryczny autobus na świecie. Rozmiary giganta robią wrażenie. Ma 27 m długości, a na pokład zabierze aż 250 pasażerów. Chińczycy postawili także na innowacyjny napęd.
BYD ma ugruntowaną pozycję wśród producentów autobusów. Chińczycy chwalą się, że dostarczają swoje pojazdy już do 300 miast w ponad 50 krajach. Autobusy tego producenta znamy również z polskich ulic. BYD od dłuższego czasu stawia na silniki elektryczne i teraz postanowił zaprezentować prawdziwego giganta.

BYD K12A to "najdłuższy elektryczny autobus na świecie", jak z dumą podkreślają twórcy. Dwuprzegubowy kolos mierzy 27 m długości i może przewieźć na raz aż 250 pasażerów. Autobus jest w pełni elektryczny, a moc silników sięga 600 kW. Na jednym ładowaniu BYD K12A w ruchu miejskim może pokonać 300 km i rozpędzić się maksymalnie do 70 km/h. W zależności od warunków na drodze inteligentny system napędu czterech kół przełącza się pomiędzy trybami 2WD i 4WD (to pierwszy taki system w miejskim autobusie elektrycznym), priorytetem jest oszczędzanie energii.

Obrazek

Jednak mamy wlasny, elegancki Polski autobus elektryczny, bardziej przystosowany do europejskich ciasnieszych miast, chociaz widzialem go przedluzonego z przyczepą.

Oto Solaris polskiej produkcji.

Obrazek

Powstanie równiez projekt nowego polskiego autobusu elektrycznego następnej generacji dla transportu publicznego. Stworzy go konsorcjum Polski-E-bus. W jego budowę włączyło się 11 przedsiębiorstw i instytucji naukowo-badawczych.

Obrazek

Re: Eleganckie i ekonomiczne...

: pn kwie 15, 2019 8:58 am
autor: sprawiedliwy
Hmmm, dopóki te autobusy nie będą „ tankować ” z energii odnawialnej, to są szkodnikami, tyle ze ulice są w nieco lepszym powietrzu i rowerzyści mniej zagrożeni, ale ich tez coraz mniej. Niestety w Chinach na razie jeszcze prawie, co podkreślę, prawie cała energia jest z węgla i atomu. Dopiero teraz budzą się do słonecznej i wiatrowej.

Re: Eleganckie i ekonomiczne...

: pn kwie 15, 2019 4:42 pm
autor: alohilani
U nas sa tzw. hybrid autobusy, od lat, przegubowe takze, ale maja dwie czesci.
System dostal nagrode jako najlepszy w Ameryce ktoregos roku, nawet na autobusach o tym pisze.
Tak pisze przy okazji tematu.