To samo, inny punkt widzenia

O wszystkim i o niczym nocne Polaków rozmowy.
alohilani
Posty: 2651
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:34 pm

To samo, inny punkt widzenia

Post autor: alohilani »

Co mowia sami Murzyni na temat obecnego ruchu BLM i rozruchow z tym zwiazanych.
Ciekawe.
I tu poprawka. Nie Murzyni, ale Afrykanie Amerykanie, bo tak sie w Ameryce oficjalnie mowi - African Americans.
Choc Murzyn istnieje przeciez w polskim jezyku i oznacza czlowieka o czarnym kolorze skory.
Mam nadzieje, ze nie tylko mieszkancy Ameryki ale i inni na swiecie wiedza co to jest ruch BLM.
Jesli ktos nie wie, to musial chyba przybyc z innej galaktyki.

https://www.facebook.com/terrencekwilli ... 856217373/

https://www.facebook.com/terrencekwilli ... 472151180/

Jesli ktos umie przeniesc z fb jako film to prosze.

P.S. Polecam tym, ktorzy znaja angielski, aby zapoznali sie z tymi dwoma filmami. Przenioslam z innego watku. Nie sadze, ze ktos z Was bedzie w stanie nazwac tego znanego czlowieka lekcewazacym “rzucajacy sie murzynek” ale z szacunkiem podejdzie do niego i z uwaga wyslucha tego co mowi. A mowi madrze.
sprawiedliwy
Posty: 2627
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: To samo, inny punkt widzenia

Post autor: sprawiedliwy »

Droga Alohilani
alohilani pisze: wt cze 09, 2020 8:44 pm Co mowia sami Murzyni na temat obecnego ruchu BLM i rozruchow z tym zwiazanych.
Ciekawe.
Mam nadzieje, ze nie tylko mieszkancy Ameryki ale i inni na swiecie wiedza co to jest ruch BLM.
Jesli ktos nie wie, to musial chyba przybyc z innej galaktyki.

https://www.facebook.com/terrencekwilli ... 856217373/

https://www.facebook.com/terrencekwilli ... 472151180/

Jesli ktos umie przeniesc z fb jako film to prosze.

P.S. Polecam tym, ktorzy znaja angielski, aby zapoznali sie z tymi dwoma filmami. Przenioslam z innego watku. Nie sadze, ze ktos z Was bedzie w stanie nazwac tego znanego czlowieka pogardliwym “rzucajacy sie murzynek” ale z szacunkiem podejdzie do niego i z uwaga wyslucha tego co mowi. Pogardlwe wyrazanie sie o drugim czlowieu innego koloru skory tez mozna byloby odpowiednio zakwalifikowac.
Chyba chciałaś powiedzieć Co mowia sami Afroamerykanie , (zamiast Murzyni)

sorry, ale albo ja już nie rozumieć po polski albo widzę sprzeczność w Twoim poście. Poza nim mamy tylko Afroamerykanów, ciemnoskórych itd. Chyba chciałaś powiedzieć.
alohilani
Posty: 2651
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:34 pm

Re: To samo, inny punkt widzenia

Post autor: alohilani »

Nasz kolega forumowy uzywal murzyni, w tym post'cie bylo murzyni, wiec to podciagnelam, bo tam zamiescilam poczatkowo.
Ale napisalam z duzej litery jako oznaka szacunku.

W dalszym ciagu mowi sie black people, white people, asian people, itd.

Black Lives Matter (BLM).

African Americans rzadziej sie uzywa. Najczesciej oficjalnie, choc jest black people takze i to jest normalne.

Tak, powinnam uzyc African American albo w liczbie mnogiej African Americans.

Nie wiem jak sie w Polsce mowi. Wg tlumaczenia powinno byc afrykanscy Amerykanie, w Polsce przymiotniki z malej, w jez. ang. od nazwy kontynentu z duzej.

Poprawie, tzn. napisze o tym na poczatku.

A tak mowi Wikipedia:

Murzyn - Wikipedia
en.wikipedia.org › wiki › Murzyn
Murzyn (feminine form: murzynka, diminutive: murzynek) can be translated into English as "black man". The standard nominative plural is murzyni, which is using the "personal masculine" suffix, while the impersonal suffix (that is: murzyny) is pejorative.
‎Etymology, meaning, and ... · ‎In language · ‎In Polish cultur
sprawiedliwy
Posty: 2627
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: To samo, inny punkt widzenia

Post autor: sprawiedliwy »

ALohalini, ze śmiechu mam łzy na policzkach!!
Reflex
Posty: 10571
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: To samo, inny punkt widzenia

Post autor: Reflex »

W Polskim języku slowo Murzyn nie jest obrażliwe. W swoim czasie Nasz poeta Julian Tuwim napisal
wiersz "Murzynek Bambo", ktory do dziś cieszy się sympatią i cieplem:

Bambo

Murzynek Bambo w Afryce mieszka ,
czarną ma skórę ten nasz koleżka.

Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca ,
Psoci, figluje - to jego praca.

Aż mama krzyczy: "Bambo, łobuzie!'
A Bambo czarną nadyma buzię.


Mama powiada: "Napij się mleka"
A on na drzewo mamie ucieka.

Mama powiada :"Chodź do kąpieli",
A on się boi że się wybieli.

Lecz mama kocha swojego synka.
Bo dobry chłopak z tego murzynka.

Szkoda że Bambo czarny , wesoły
nie chodzi razem z nami do szkoły.
pomorzak
Posty: 9439
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:30 pm

Re: To samo, inny punkt widzenia

Post autor: pomorzak »

Murzynek Bambo moze jest przejawem jakiejs sympatii ale i przekonania o wyzszosci bialego.
Takie jest moje zdanie.
Samo okreslenie kolorowy jest juz chore bo bialy to tez kolor ale tego sie nie widzi.
W polskim jezyku jest wiele powiedzonek o "murzynach" i wszystkie z nich traktuja "czarnego" w najlepszym przypadku z poblazaniem.
Nie wspomne o tekstach w stylu gdzie powinien lezec asfalt bo jest wiele innych bardziej "szacownych"
Słyszę jedynie złe skojarzenia - sto lat za Murzynami; robić za Murzyna; Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść. Nigdy nie słyszałem: robić za Niemca, sto lat za Rosjanami, Francuz zrobił swoje, Francuz może odejść. Czyżby język polski czuł strach przed tymi nacjami?

https://wyborcza.pl/7,162657,26012913,m ... u2SxVD_9Is
Ostatnia dyskusja o "W pustyni i w puszczy" jako lekturze jest bardzo zasadna bo cale tlo historyczne jak i postacie Kalego i Mei sa dosc mocno okraszone sposobem widzenia i myslenia bialego. W dzisiejszych czasach jest to nie tylko anachronizmem ale i szkodliwe.
Wracajac do Kalego to tez cala kopalnia "sympatycznych" skojajarzen.

Nie mam zamiaru nikogo krytykowac bo sam zdaje sobie sprawe jak nasze wychowanie wplywa na nasz sposob widzenia rzeczywistosci. Wychowalismy sie na murzynku Bambo i Kalim itp. Nawet gdy mowimy ze nie mamy nic przeciwko murzynom to nie oznacza to ze traktujemy ich tak samo jak bialych bo tak czesto kolor skory jest tym co widzimy jako pierwsze.
Tak wiec z chwila gdy widzimy murzyna dokonalismy juz wyboru aby tego czlowieka zdeprecjonowac.
Oczywiscie to jest moim subiektywnym zdaniem.
Reflex
Posty: 10571
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: To samo, inny punkt widzenia

Post autor: Reflex »

Murzynek Bambo moze jest przejawem jakiejs sympatii ale i przekonania o wyzszosci bialego.
Pomorzak
Wiersz Murzynek Bambo zostal napisany dla dzieci w 1935 roku. Nie ma w nim nic poniżającego. Afryka byla krajem egzotycznym, dosć jeszcze w tym czasie prymitywnym.

Tutaj pamietamy slynne tlumaczenie Kalego z Pustyni i w Puszczy, że jak Kali ukraśc krowe, to jest dobry uczynek, ale jak Kalemu ukraść krowę, to bardzo zly uczynek. I to nie bylo pogardliwe, a raczej wesole. Ja wiem, że czytając tę książkę kochalem Kalego i cale otocznie. Być może, że przez blisko 90 lat świadomość pokoleń sie zmienila i patrzy sie na ten wiersz przez pryzmat dzisiejszej znajomości czarnego czlowieka i cytowanych przez pomorzaka określeń. Jeśli dzisiejszy czytelnik nie rozumie atmosfery z tamtych lat, to ja mu tylko współczuje. Myśmy też piećset lat temu byli prymitywni ale nie mamy zamiaru tego ukrywać. Czarny ląd rozwija sie wolniej, ale dzisiejsi murzyni w USA to inteligentny naród, są wsród nich ludzie znani na świecie, ostatnim prezydentem USA byl czarny Barack Obama.
Ja na podstawie tego wiersza chcialem pokazać ze slowo murzyn w Polskim języku nie jest obelżywe.

Natomiast w USA istnieje historia niewolnictwa czarnych, która utrwalila pogardliwe przezwisko czarnego niewolnika NIGGER.
To póżniej spowodowalo, że kiedy skończylo sie niewolnictwo, murzyni wywalczyli zakaz używania pogardliwego nigger, na rzecz African American. Niemniej jesli to wywolalo ożywiona dyskusje to bardzo dobrze.

To co pokazal pomorzak z wyborczej, oszalamia. Jak w Polsce, która ma tak niewiele styczności z czarnymi a tyle pogardy i wyższosci.
Ale mnie się wydaje, że w tej chwili każdy nie Polak, więc Hindus, Wietnamczyk czy Afrykanin to w Polsce czlowiek niższej rasy, godny pogardy a często pobity tylko za wygląd i pochodzenie..
A ja... od poczatku pobytu w Ameryce, mialem i wciaz mam czarnych przyjaciól, bardzo inteligentnych, cieplych i zdolnych ludzi.

Polecam obejrzeć, pokochasz go od razu a napewno napilbyś sie z nim wódki :lol:

Kliknij tutaj:
https://www.facebook.com/wycieczkapopol ... 495086563/
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: To samo, inny punkt widzenia

Post autor: godzilla »

Reflex pisze: śr cze 10, 2020 8:26 pm
To co pokazal pomorzak z wyborczej, oszalamia. Jak w Polsce, która ma tak niewiele styczności z czarnymi a tyle pogardy i wyższosci.
Ale mnie się wydaje, że w tej chwili każdy nie Polak, więc Hindus, Wietnamczyk czy Afrykanin to w Polsce czlowiek niższej rasy, godny pogardy a często pobity tylko za wygląd i pochodzenie..
A ja... od poczatku pobytu w Ameryce, mialem i wciaz mam czarnych przyjaciól, bardzo inteligentnych, cieplych i zdolnych ludzi.
i dlatego durna rasistowska mendo masz prawo wyrazac sie w ohydny rasistowski sposob o mnie znajac moje pochodzenie etniczne?

kazdy z tego forum ma prawo krytykowac rasistow ale nie TY!

ty jestes rasista i homofobem... kazdy kto z toba rozmawia nurza sie w twoim rasistowskim goovnie lachudro!
Reflex
Posty: 10571
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: To samo, inny punkt widzenia

Post autor: Reflex »

Mam wiecej etnicznej syppatii do jak ty do siebie baranie. Ty jestes ponizej wszystkiim.
ODPOWIEDZ