Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Dyskusje na temat życia w Stanach Zjednoczonych.
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: agnieszka »

Polski imigrant Kazimierz Pułaski wreszcie dostał upragnione obywatelstwo amerykańskie. Otrzymał je w piątek 6 listopada, czyli niespełna 230 lat po swojej śmierci, dzięki wspólnej rezolucji obydwu izb Kongresu, podpisanej w piątek przez prezydenta Obamę.

Pułaski zza grobu wystosował serdeczne podziękowanie za pomyślne rozpatrzenie sprawy, zwłaszcza że w kraju przebywał nielegalnie i prowadził działalność antyrządową. Wyraził też nadzieję, że remont generalny Pulaski Skyway między Newark i Jersey City zostanie przeprowadzony zanim się komuś stanie krzywda.

http://www.nytimes.com/2009/11/08/us/08citizen.html
tusku
Posty: 577
Rejestracja: pn paź 19, 2009 1:42 am

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: tusku »

no to bedzie mogl w koncu do Polski pojechac, odwiedzic znajomych, przyjaciol i wrocic do USA patrzac odwaznie w oczy urzednikom Immigration...

to sie nazywa tempo zalatwiania spraw! a ja sie wkurzylem ze na polski paszport trzeba czekac pol roku i wyrobilem sobie za 30 PLN polski dowod osobisty... i paszportu nie potrzebuje...

hameryka wyprzedzila polskie o te 460 razy...
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: agnieszka »

A jak wjeżdżasz do Polski, to wystarczy Ci polski dowód? Czy musisz też pokazać paszport szwajcarski?
tusku
Posty: 577
Rejestracja: pn paź 19, 2009 1:42 am

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: tusku »

polski dowod wystarczy juz chyba na cala europe... no i jadac samochodem nic nie pokazuje bo chociaz budynki graniczne jeszcze staly ostatnio to nie bylo zadnej kontroli, trzeba tylko przez grzecznosc troche zwolnic... paszporty mamy niewazne juz chyba od trzech lat ale trzeba cos miec bedac w Polsce bo sie nic nie zalatwi urzedowo gdy sie nie ma polskiego dokumentu tozsamosci...

aby wyrobic paszport musialbym im UDOWADNIAC ze jestem jeszcze ciagle polskim obywatelem co kosztuje tyle samo co paszport i przeciaga cala procedure o kolejne miesiace...

dlatego tez sprobowalem przez internet dowiedziec sie co jest potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego, i bedac w warszawie zrobilismy sobie fotki za 25 zl od osoby, wplacilismy po 30 zl, zlozylismy papiery i trzy tygodnie pozniej moglismy dowody odebrac w warszawie...

moglismy ale nie odebralismy bo bylismy w szwajcarii... spytalem przez maila mila pania komisarz czy by nie wysalala dokumentow do szwajcarii, ona stwierdzila ze nie widzi przeszkody jesli konsulat sie zgodzi, konsulat sie zgodzil i pojechalismy do berna odebrac nasze dowody...

bylo duzo taniej... troche mnie zatkalo ze to bylo mozliwe bo konsulat nie jest od tego zeby takie sprawy zalatwiac... teoretycznie nie jest a zalatwili i to calkiem za darmo.... przesylka dokumentow do szwajcarii i powrotna wysylka potwierdzen odbioru do warszawy pewnie kosztowaly wiecej niz te 30 zl od osoby za wyrobienie dowodu ale...
nikita
Posty: 2516
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 9:53 am
Lokalizacja: kraina

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: nikita »

agnieszka pisze:A jak wjeżdżasz do Polski, to wystarczy Ci polski dowód? Czy musisz też pokazać paszport szwajcarski?
Niczego nie trzeba pokazywac. Polska nalezy do Krajow Ukladu Shengen, pomiedzy ktorymi nie ma kontroli granic. Dawniej mozna bylo pod kontrola paszportowo-celna przekraczac granice wylacznie przez wyznaczone przejscia graniczne, obecnie mozna je (owe granice) bez kontroli, legalnie przekraczac w dowolnych miejscach, na calej ich dlugosci. (Kontrole celne i tozsamosci sa obecnie sporadycznie dokonywane w glebi terytoriow krajow - dlatego potrzebny jest dowod osobisty)
tusku
Posty: 577
Rejestracja: pn paź 19, 2009 1:42 am

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: tusku »

nikita pisze:Niczego nie trzeba pokazywac. Polska nalezy do Krajow Ukladu Shengen, pomiedzy ktorymi nie ma kontroli granic.
co ja juz wczesniej zdazylem napisac... ale brodacz mnie wylaczyl, wiec pewnie nie doczytal...
jeszcze dodam drobiazdzek co do przekraczania granic w obrebie panstw, ktore ten uklad ratyfikowaly...

otoz na przyklad miedzy Niemcami i Szwajcaria sa regularne kontrole.... tzn. tak po jednej jak i drugiej stronie stoja straznicy graniczni i kontroluja samochody, ktore im w oko wpadna...
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: agnieszka »

No to dobrze macie. Bo jak ja przylatuję na Okęcie, to my z Hameryki idziemy sobie osobnym korytarzykiem i musimy się wylegitymować paszportem. Krótka kolejka dla tych z paszportami UE, długa - dla pozostałych.

A staram się latać prosto na Okęcie, bo przynajmniej mam pewność, że moja wódka bezpiecznie przekroczy granicę Wolski. Odkąd niemieckie pograniczniczki odebrały mi alkohol w ilości trzech butelech drąc przy tym mordy, że verboten, Frankfurtu unikam jak zarazy. A wtedy w ostatniej chwili przerzucono mnie z LOT-u na Lufthansę i nie zdążyłam się zorientować, że jak jest przesiadka gdzieś w Europie, to nie może być mowy o wożeniu alkoholu ze sklepu wolnocłowego na JFK.
tusku
Posty: 577
Rejestracja: pn paź 19, 2009 1:42 am

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: tusku »

agnieszka pisze:No to dobrze macie. Bo jak ja przylatuję na Okęcie, to my z Hameryki idziemy sobie osobnym korytarzykiem i musimy się wylegitymować paszportem. Krótka kolejka dla tych z paszportami UE, długa - dla pozostałych.
wyrob sobie polski dowod i olewaj te kolejki.... chyba ze to technicznie niemozliwe? przyznam sie ze nigdy z usa do polski nie latalem...
agnieszka pisze:Odkąd niemieckie pograniczniczki odebrały mi alkohol w ilości trzech butelech drąc przy tym mordy, że verboten, Frankfurtu unikam jak zarazy.
czlek sie uczy cale zycie... teraz juz wiesz ze verboten.... najgorszy ten niemiecki to jest jak ci taki urzedas w mundurze morde wydziera a ty nie wiesz o co chodzi... jak juz wiesz to mozna z nimi prawie jak z ludzmi gadac...
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: agnieszka »

Dowód polski mam, podczas którejś z poprzednich wizy w Polsce nawet pojechałam po niego na rowerze do Urzędu Gminy w W. :D

... ale jak się przylatuje ze Stanów, to wchodzi się zupełnie innym wejściem i tam okazuje się paszporty. Tak samo jest zresztą na innych lotniskach UE (ostatnio latałam przez Helsinki, Frankfurt oraz Paryż) - po lądowaniu jest kontrola paszportowa, bo wkracza się na teren UE przylatując z kraju nie będącego członkiem Unii. Ale jak się już ląduje w Warszawie po tej przesiadce, to nikt niczego nie sprawdza, bo kontrola była na lotnisku pierwszego lądowania w UE.
nikita
Posty: 2516
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 9:53 am
Lokalizacja: kraina

Re: Kazio Pułaski wreszcie dostał paszport

Post autor: nikita »

Bo niektore kraje Ukladu Shengen tylko czesciowo stosuja uwolnienia tego ukladu - W.Brytania, Irlandia nadal kontroluja paszporty na granicy, Szwajcaria nie nalezy do unii celnej z UE, i dlatego na granicy nie kontroluja paszportow, ale celnicy kontroluja towar. w Danii jest tak samo. Zas granica miedzy Polska a Niemcami jest na calej dlugosci otwarta,czyli praktycznie jej nie ma, podobnie jak granice do Holandii, Belgii, Francji.
ODPOWIEDZ