nietypow wyjazd - pytanie

Dyskusje na temat życia w Stanach Zjednoczonych.
marcopolo
Posty: 1
Rejestracja: pt cze 01, 2012 7:11 am

nietypow wyjazd - pytanie

Post autor: marcopolo »

Witam,
Mam pytanie dotyczace wyjazdu do stanow. Otoz moja sytuacja przedstawia sie nastepujaca: ja z zona planijemy wyjazd do stanow. Ona dostala propozycje pracy na uniwersytecie jako naukowiec. Ja jestem z zawodu informatykiem i bede musial cos znalesc na miejscu. ( moj staz to ponad 7 lat prazy w zawodzie w tym 2 ostatnie lata za granica. Znam jezyk angielski). Pytanie jest nastepujace: jaka wize otrzyma moja zona jako pracownik naukowy zaproszony przez uniwersytet w stanach? Jakie bedzie miala prawa? Podejzewam ze ona z gory bedzie miala zalatwione wszystko przez uniwersytet wiec tu nie bedzie jakiegos wiekszego problemu z przyjazdem i praca. Ale drugie pytansie jest dla mnie wazniejsze. Jakie w tym przypadku ja moge otrzymac prawa przyjazdu do stanow jako wspolmalzonek? Jakie dokumenty musze przygotowac zeby ubiegac sie na miejscu o prace lub zalozenie wlasnej dzialalnosci? Czy bede mogl normalnie pracowac legalnie? Czy wogole bede mogl prZyjechac z zona na teren usa bez problemow? Prosze o pomoc jak do takiego rodzaju wyjazdu przygotowac sie wczesniej. Dzieki
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: nietypow wyjazd - pytanie

Post autor: godzilla »

poszukaj sobie pracy zanim przyjedziesz do stanow... wtedy pytan bedziesz mial mniej...
krzysztofd
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 03, 2012 6:31 pm

Re: nietypow wyjazd - pytanie

Post autor: krzysztofd »

Jesli zona bedzie "pracowac jako naukowiec na uniwersytecie", to Ty - choc masz prawo mieszkac razem z nia jako "osoba towarzyszaca" niestety nie bedziesz mogl legalnie podjac zadnej pracy na terenie USA. Mozesz oczywiscie szukac pracy w dziedzinie IT na wlasna reke i jesli znajdziesz "sponsora", ktory bedzie mial tyle determinacji aby zalatwic Ci odpowiednia wize pracownicza, to problem zostanie rozwiazany. Jesli tak sie stanie, to najlepiej wrocic do Polski na kilka tygodni, odebrac w konsulacie USA wize pracownicza i wrocic do zony-naukowca ale juz nie jako "osoba towarzyszaca". Tak to mniej wiecej wyglada. Jesli chodzi o dokladne szczegoly to najlepiej skontaktowac sie W Stanach z dobrym ( powtarzam- DOBRYM) prawnikiem imigracyjnym. Zycze powodzenia !
ODPOWIEDZ