Życie w USA, ciekawostki z USA, różnice USA vs. Polska etc.

Dyskusje na temat życia w Stanach Zjednoczonych.
Awatar użytkownika
Reflex
Posty: 8728
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: Życie w USA, ciekawostki z USA, różnice USA vs. Polska e

Post autor: Reflex » pn lut 16, 2015 9:09 pm

W kazdym miescie zyja ludzie bogaci, wlasciciele biznesow, bankowcy, klasa srednia. Ci najbogatsi maja swoje rezydencje z lasem, nad woda, otoczone murem i zartudniaja swoich ochroniarzy. Klasa srednia czesto mieszka w duzych parkach - osiedlach domkow, lub luksusowych kondominiow ze strzezonym wjazdem i sa to piekne zielone enklawy z cala infrastruktura wypoczynkowa z obstawa, naszpikowana kamerami.
Ale jest tez wiele bogatych domow ogrodzonych murowanym plotem, z wielka zamknieta brama, wlasne przystanie, pola golfowe, korty tenisowe, nierzadko prywatna plaza i wolnostojacych w zieleni.
jak pisze Scooby, sa dzielnice drogie (ziemia i domy) i dzielnice srdnie przyzwoite oraz biedne.
Kazdy cos dla siebie znajdzie.

Osiedla strzezone
Obrazek

Obrazek

Prywatne i bogate
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
scooby_brew
Posty: 157
Rejestracja: wt lut 03, 2015 5:25 pm
Lokalizacja: Canton, MI USA
Kontakt:

Re: Życie w USA, ciekawostki z USA, różnice USA vs. Polska e

Post autor: scooby_brew » pn mar 09, 2015 12:52 pm

Baseball!
W USA mówi się, że "nie ma nic bardziej amerykańskiego niż jabłecznik i baseball". Co do jabłecznika to każdy Polak powie, że Amerykanie się mylą, ale z baseballem chyba mają rację. Baseball nazywa się też "America's favorite pastime".
Niektórzy Polacy mieszkają tu prawie całe życie i się baseballem nie zainteresują, bo im się wydaje, że zasady gry są za bardzo skomplikowane. Natomiast ich dzieci urodzone w USA są już fanami baseballa. W rzeczywistości zasady gry w beaseballa są proste, i zawsze można zapytać się urodzonych amerykanów, oni kochają opowiadać o baseballu.
W skrócie chodzi o to:
1. Mecz dzieli się na 9 innings (części) i każdy inning ma 2 połowy.
2. Boisko basballa ma kształt diamentu. Home plate jest na dole i trzy "bases" (bazy) są u góry diamentu.
3. Jedna drużyna jest "atakująca" (offense), a druga drużyna jest "broniąca" (deffense), potem drużyny się zamieniają rolami.
4. Rzucający piłką nazywa się pitcher, łapiący piłkę nazywa się catcher. Obydwaj należą do drużyny deffense. Zawodnik z kijem nazywa się batter i należy do drużyny atakującej (offense). Pitcher musi rzucić piłkę przez umowne "okno" nazywane strike zone. Jeżeli on w to okno nie trafi, rzut jest nieważny i nazywa się "ball". Cztery "balls" i batter dostaje darmowy "walk" tzn automatycznie idzie na pierwszą base. Jeżeli pitcher trafi w strike zone ale batter nie trafi w piłkę i catcher ją złapie, albo gdy batter trafi w piłkę ale ona poleci w złym kierunku jest "strike". 3 strikes i batter jest "out" czyli jest wyrzucony z boiska, a na jego miejsce na boisko wchodzi nastepny batter z jego druzyny.
5. Drużyny mają po 9 graczy. Gracz drużyny offense wchodzi na boisko jako "batter" (z kijem) i stara sie wybić piłkę w locie rzuconą przez drużynę deffense. Jeżeli mu się to uda, stara się wbiegnąć na pierwszą bazę, ("1st base", bazę, sa 3 bazy) i potem po tych bases powrócić do home plate. Gdy batter wejdzie na base nazywa się wtedy "runner", a na jego miejsce na boisko wchodzi nastepny batter z jego druzyny.
6. Drużyna deffense stara się wyrzucić battera i runnera "out". 3 outs i drużyny się zamieniają pozycjami.
7. Gdy runner (batter) powróci po bases na home plate, jest to "run" czyli punkt. Drużyna z największą ilością "runs" wygrywa mecz.
8. "Home Run" jest gdy batter wybije piłkę poza boisko i drużyna offense nie może go wyrzucić "out" i batter spokojnie sobie przebiega po wszystkich trzech bases z powrotem do home plate i dostaje "run" (punkt).
Więc teraz, gdy znajomi amerykanie zaproszą cię na baseball w tv nie bój się nic, ta gra jest prosta, relaksująca i fascynująca :)
Boisko baseballa:
Obrazek
Strike zone:
ObrazekODPOWIEDZ