Obciążenie płacy brutto

Dyskusje na temat życia w Stanach Zjednoczonych.
nicol2121

Obciążenie płacy brutto

Post autor: nicol2121 »

Witam,
Chciałabym się zapytać o efektywne obciążenie płacy w US, tzn chodzi mi o to jak duży procent płacy brutto stanowią podatki, ubezpieczenie społeczne i inne koszty. Np. płaca brutto 50,000 i obciazenie jest ok. 30% to wychodzi ze rocznie do wyplaty jest ok 35,000 USD.
Jakie są progi podatkowe w US?
Sprawdzałam na internecie i widze ze mieszkanie z 1 badz 2ma sypialniami mozna wynając za około 400-600$, czy w tej cenie jest to cos rozsądnego czy można się nadziać na ruderę?

Rozważam wyjazd do US, chcę się zorientować jakie są koszty życia - utrzymanie dwóch osób - ile może to kosztować miesięcznie? I jaka jest miesieczna płaca, aby godnie egzystować.

Dziękuje za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi!
N.
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Re: Obciążenie płacy brutto

Post autor: agnieszka »

Jeśli chodzi o cenę $400-600 miesięcznie za wynajęcie mieszkania, wydaje mi się ona mocno zaniżona, ale wszystko zależy tutaj od regionu, bo ceny w Nebrasce albo Iowa będą zupełnie inne niż w Nowym Jorku. W Nowym Jorku za $400-600 w najlepszym wypadku wynajmiesz pokój, nie wykluczam, że bez okna, bo takie też są. Przyzwoite 1-sypialniowe mieszkanie w Nowym Jorku poza Manhattanem oczywiście kosztuje min. $1200-1500 miesięcznie, za 2-sypialniowe trzeba by zapłacić coś koło $1800. Jeśli poważnie chcesz się zorientować w cenach wynajmu, radzę przejrzeć ogłoszenia na http://www.craigslist.org, gdzie możesz wybrać konkretny stan / miasto. Oczywiście na Craigslist sporo jest też oszustów, ale nie mówimy o wysyłaniu pieniędzy w ciemno, tylko o przeglądaniu ofert. Polska gazeta Nowy Dziennik ma też informacje na temat ofert z terenu Tri-State: http://www.dziennik.com/ads/listing

Jeśli chodzi o progi podatkowe w USA, to tutaj jest tabelka na 2009 r. http://taxes.about.com/b/2008/10/21/200 ... ounced.htm Ale jak widzisz dużo zależy od tego, czy jesteś single czy married etc.

Dość trudno jest sprecyzować, jaka część pieniędzy jest odciągana od sumy brutto, bo wszystko zależy od rocznych zarobków oraz różnych dodatkowych składek - poza podatkami - na sprawy takie jak ubezpieczenie zdrowotne, dentystyczne, ubezpieczenie na życie, plan emerytalny 401K, jeśli pracodawca taki oferuje. W różnych firmach jest różnie, niektóre w ogóle nie oferują ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli średnio przyjmiesz 30-35%, to myślę, że się dużo nie pomylisz.
nicol2121

Re: Obciążenie płacy brutto

Post autor: nicol2121 »

Witam,
Dziekuje bardzo za odpowiedz, wieczorem zglebie wiadomości z podanych zródeł. W grę wchodzi Memphis, wiec nic tak wielkiego i również drogiego jak NY. Z cenami mieszkań ogladałam strony internetowe, np. http://www.rentals.com/Tennessee/Memphis/ . przy ogloszeniach jest wspomniana oplata Application Fee, kolo 30-50$. W zasadzie za co tutaj płace - za to że agencja przekaże mi kontakt własciciela? za obejrzenie tego lokum? czy moze to jest opłata do agencji raz - i można oglądac mieszkań dowoli? Pozatym zdziwił mnie brak zdjęc wnętrz mieszkań/domów do wynajęcia, a jedynie zdjęcia budynku, okolicy... Obecnie mieszkam w Belgii i tutaj nic nie płacę agencji za oglądanie mieszkań, a zdjęc jest pod dostatkiem.

Czy ktoś moze podzielic sie informacją o kosztach życia w Memphis? Mieszkanie, wyzywienie miesiecznie, wydatki na kulture (juz mnie uprzedzono, że to nie to samo co w Europie, ale na pewno jest masa rzeczy do robienia w wolnym czasie), jak wygladja kwestie pojscia do lekarza - np trzeba samemu zaplacic 100% i potem ewnet czesc jest zwracana, jesli firma badz samemu sie wykupilo dodatkowe ubezpieczenie.

Będę wdzięczna za wszelkie instrukcje.

Pozdrawiam!

PS. wczesniejsza wiadomosc dalam "zapisz" i zapisało ja w kopiach roboczych... których nie moge znaleźc... - będę wdzieczna i za to info - bo póki co jestem tutaj jak sierotka.... :)
pipek
Posty: 2814
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:31 pm

Re: Obciążenie płacy brutto

Post autor: pipek »

Zobacz tutaj;

http://www.realtor.com/?source=hp

albo tutaj;

http://www.rentalhomesplus.com/

A jak chcesz więcej informacjii o Memphis(i nie tylko)
to popatrz tu:

http://www.city-data.com/city/Memphis-Tennessee.html
nicol2121

Re: Obciążenie płacy brutto

Post autor: nicol2121 »

Super, dziekuje bardzo za posty!
Co do podatkow - to czy np przy malzenstwie o dochodach np 80k rocznie, place podatek jak nizej:
10% do kwoty 16,700
potem 15% dla roznicy pomiedzy 67,900 a 16,700 (drugie widelki)
i dla kwoty powyzej 67,900 place 25%,
czy moze od calej kwoty 80,000 place 25% podatku? Innymi slowy, nie oplaca sie miec dochodu np 70,000 i placic 25% podatku.....

wydaje mi sie iz podatek jest liczony w transzach z tego co poczytalam na podeslanej stronce, ale wole sie upewnic.

Dzieki!
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Re: Obciążenie płacy brutto

Post autor: agnieszka »

Zgadza się, podatki są naliczane w transzach. Do pierwszych X tysięcy jest podstawowa stawka, następnie wg przedziałów finansowych opisanych w tamtej tabelce.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to pracodawca może je oferować, ale nie musi i wtedy trzeba sobie kupić na wolnym rynku. W praktyce wygląda to tak, że firmy państwowe, większe firmy prywatne oraz instytucje w rodzaju szkół i uczelni wyższych z reguły oferują ubezpieczenie dla swoich pracowników, ale ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od stanu, planu ubezpieczeniowego oraz tego, jaką część kosztów pokrywa sam pracodawca, a jaką pracownik. Jeśli pracodawca oferuje ubezpieczenie, to oczywiście trzeba korzystać z tej opcji, bo na wolnym rynku jest i drożej, i trudniej.

P.S. Jeśli napisałaś tekst i kliknęłaś na guziku "Zapisz" zamiast "Wyślij", Twój brudnopis siedzi w teczce "Twoje konto / Kopie Robocze".
nicol2121

Re: Obciążenie płacy brutto

Post autor: nicol2121 »

Super! dziekuje bardzo! coraz wiecej wiem, a czasu mam malo gdyz musze sie niebawem zdecydowac czy chce aplikowac na ta pozycje,a wtedy przeprowadzka razem z partnerem czy moze jednak nie chce...
Juz chyba ostatnie pytanie: jesli firma przeniesie mnie i mojego partnera z innej jednostki, to czy firma ja dostajac pozwolenie na prace, wize etc bede tez mogla dostac pozwolenie na prace dla meza czy on jedynie dostanie wize i to wszystko? Pewnie jest to kwestia czy firma bedzie sie ubiegac o pozwolenie dla niego czy tylko dla mnie, ale chce sie zorientowac czy cos takiego jest mozliwe czy nei do konca.

Dziekuje bardzo Agnieszko!
pozdrawiam
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Re: Obciążenie płacy brutto

Post autor: agnieszka »

Nie mam pojęcia, czy uzyskując pozwolenie na pracę dla siebie możesz je dostać także dla męża. Pewnie zależy, na jakiej wizie tutaj przyjedziecie - oboje na H1B, tylko Ty na H1B czy może jeszcze inna kombinacja. Najepiej byłoby zapytać prawnika obeznanego z amerykańskimi przepisami emigracyjnymi.
ODPOWIEDZ