Obowiązek zgłaszania do WKU

Podróże kształcą - te bliskie, i te dalekie.

Obowiązek zgłaszania do WKU

Postprzez komsan97 » Cz mar 02, 2017 1:43 am

Jeśli zgłoszenie nie jest dokonane, czy to może być powodem zatrzymania na lotnisku podczas odprawy za granice?

Mieszkałem w Polsce. Wyemigrowałem do USA kiedy miałem 17 lat. Moja matka nigdy wymeldowania nie zgłosiła. Kiedy skończyłem 19, to dowiedziałem się że moja ciotka w Polsce otrzymała list od WKU. Planuje podróż do Polski. Niedawno odnowiłem polski paszport bez problemu. Chociaż mam paszport amerykański, to wiem że w Polsce panuje obowiązek dokumentowania się polskimi dokumentami. Spytałem się konsula i WKU.

WKU powiedziało, że ponieważ skończyłem 24 lata to już nie ciąży na mnie obowiązek stawiania się do kwalifikacji wojskowej. Nie wiem co to znaczy. Czy to jest rejestracja na pobór? Ale rownież powiedzieli że muszę się zgłosić do WKU ze względu na miejsce stałego pobytu w celu uregulowania stosunku do powszechnego obrony ponieważ ja wciąż miałem meldunek.

Jednocześnie wskazali, że jeśli mam obywatelstwo innego państwa i mieszkam za granicą Polski to powszechnemu obowiązku obrony nie podlegam (art. 4 ust. 1). WKU wskazało że przy wyjeździe wymeldowanie nie zostało zgłoszone jednak w tej sprawie powiedzieli że trzeba skontaktować się z urzędem miasta i gminy. Wysłałem tam pismo z wyjaśnieniem mojej sytuacji i z prośbą o wymeldowanie. Potem wysłali mi pismo poprzez email potwierdzając moje wymeldowanie.

Skontaktowałem się rownież z konsulem ale oni zbyt bardzo pomocni nie byli. Powiedzieli że moja sprawa nie powinna być powodem do zatrzymania na granicy, ale po dalsze informacje w tej sprawie spytać się Straży Granicznej.
komsan97
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt paź 14, 2016 11:36 pm

Powrót do Podróże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości