Faszyzm

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy światopoglądy.
izorys
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Faszyzm

Post autor: izorys » wt lip 02, 2019 12:36 pm

Faszyzm

Kryzys ekonomiczny panujący w krajach europejskich po I wojnie światowej stanowił podatny grunt do narodzin i rozwoju ideologii zwanej faszyzmem. Powstał on najpierw we Włoszech za sprawą Benito Mussoliniego. Stanął on na czele Narodowej Partii Faszystowskiej i w wyniku marszu na Rzym w 1922 r. Został premierem Włoch.
Nadał sobie tytuł duce czyli wodza, co miało nawiązywać do czasów Imperium Rzymskiego. Zafascynowany był postawą Oktawiana Augusta.
Rządy faszystowskie lub parafaszystowskie powstały również w Rumunii, na Węgrzech, Litwie oraz na kontynencie Amerykańskim tj. w Brazylii i Chile.
Najbardziej radykalną a zarazem agresywną formę przyjął faszyzm w Niemczech. Nadano mu odrębną nazwę narodowego socjalizmu lub krócej nazizmu. Zrodził się w najbardziej katolickim landzie Bawarii w klimacie filozofii Nietschego i muzyki Wagnera. Partią rządzącą była NSDAP, a na jej czele stanął wódz (führer) Adolf Hitler. Podczas pobytu w więzieniu napisał on książkę „Mein Kampf” (Moja Walka), w której zawarł zasady ideologii narodowego socjalizmu. Twierdził , że rasa aryjska do której należą Niemcy jest rasą panów. Słowianie zaś mogą wykonywać jedynie prace niewolnicze. Żydzi, Cyganie, chorzy psychicznie oraz mniejszości seksualne miały być poddane eksterminacji.

ODPOWIEDZ