Faszyzm a Komunizm

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy światopoglądy.
izorys
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Faszyzm a Komunizm

Post autor: izorys » wt lip 02, 2019 12:38 pm

Faszyzm a Komunizm

Zajmiemy się tutaj porównaniem najbardziej radykalnej formy faszyzmu, który zrodził się w Niemczech oraz komunizmu, który powstał najwcześniej w największym państwie świata Rosji. Istotnym powodem wyborów tych krajów jest także fakt, że są one sąsiadami Polski i miały ogromny wpływ na jej losy w XX wieku.
Faszyzm w Niemczech nosił nazwę narodowego socjalizmu. Rosyjski komunizm, według jego twórców miał tzw. Fazę przejściową, której nadano nazwę też socjalizmu tyle, że internacjonalistycznego czyli międzynarodowego.
- Obydwa te totalitaryzmy zrodziły się po I wojnie światowej. Na czele obydwu tych państwa stanęli despoci, zimny, cyniczny, Józef Stalin, w młodości gangster oraz nadpobudliwy, wzorujący się na włoskim duce a zachowujący się jak teatralna kukła Adolf Hitler.
- W obydwu tych państwach istniał terror, agresywna propaganda, zmuszanie przeciwników politycznych do niewolniczej pracy w specjalnie zorganizowanych obozach pracy.
- Obydwa państwa prowadziły walkę z Kościołem.
- Miały też naturę imperialną doprowadzając do czwartego rozbioru Polski a nieco później do wybuchu II wojny światowej.
- Obydwa przygotowywały się do wzajemnej napaści. Szybszy był nadpobudliwy Hitler.
Mroźna zima i zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych po stronie Związku Sowieckiego przesądziło o przegranej faszystów niemieckich.
Skutki tej wojny to ponad 50 milionów ofiar, w dużej mierze zniszczona gospodarka krajów biorących udział w wojnie, migracje ludności i wiele innych.
Jeśli ktoś pyta, co było gorsze, komunizm czy faszyzm, to tak jak by pytać, co jest gorsze, dżuma czy cholera, dżuma komunizmy czy cholera faszyzmu ?.

ODPOWIEDZ