Rodowód naszej cywilizacji

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy światopoglądy.
izorys
Posty: 38
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Rodowód naszej cywilizacji

Post autor: izorys »

Rodowód naszej cywilizacji

Cywilizację naszą ukształtowały dwa główne nurty.
Scharakteryzujmy je pokrótce :
I. Nurt grecki.
- Grecy wierzyli w wielu bogów (politeizm). Ich siedzibą był Olimp.
- Filozofowie greccy reprezentowali cały wachlarz poglądów od materialisty Demokryta po idealizm Platona. Z tego szerokiego wachlarza wybiorę epikureizm i wywodzący się z niego bardziej skrajny hedonizm, które we współczesnej cywilizacji maja całe rzesze „wyznawców”.
- Wysoki poziom rozwoju architektury i rzeźby, literatury i teatru.
II. Nurt judaistyczno-chrześcijański.
- Wiara w jedynego Boga Jahwe (monoteizm)
- Żydzi to naród nieliczny, stąd często podbijany przez potężniejszych sąsiadów. Przebywali oni min. W niewoli asyryjskiej, babilońskiej czy egipskiej. Odzyskanie wolności czcili w formie dni świątecznych.
W celu odróżnienia się od innych nacji, wśród których przyszło im zamieszkiwać, stosowali specjalne sposoby przygotowywania potraw (tzw. koszerne jedzenie) oraz zwyczaj obrzezania.
Kultura żydowska w odróżnieniu od greckiej miała charakter introwertywny.
Jezus z Nazaretu poprzez swoje nauczanie i swoją działalność stworzył nową religię – chrześcijaństwo.
Pierwsi chrześcijanie byli bardzo prześladowani przez Rzymian. Jak wielką moc ducha musieli posiadać, że przetrwali trwające około trzystu lat prześladowania.
Konstantyn Wielki edyktem z 313 r. n.e. umożliwił swobodny rozwój chrześcijaństwa. Trwało to aż do końca Średniowiecza czyli do roku 1453, w którym to roku tureckie armaty zniszczyły mury Konstantynopola powodując tym samym upadek Cesarstwa Wschodnio-Rzymskiego.
Nastąpił jednocześnie powrót do antyku czyli kultury Greków i Rzymian .
Wracając do charakterystyki obydwu nurtów należy podkreślić wielki szacunek dla ludzkiego życia w kulturze judeo-chrześcijańskiej w odróżnieniu od eugenicznego podejścia Greków, którzy uśmiercali niemowlęta urodzone z wadami wrodzonymi.
Tak więc w końcu Średniowiecza można by powiedzieć, że w świecie idei nastąpiło starcie dwóch różnych, pod wieloma względami przeciwstawnych nurtów grecko-rzymskiego i judeo-chrześcijańskiego. Można by się wyrazić poglądowo, że zaczął się chocholi taniec greckiego ognia dosadnie wyrażonego horacjańską maksimą „Carpe-Diem” z judeo-chrześcijańską wodą , wodą życia. Efekt tego był taki , że po długo i w miarę spokojnie rozwijającej się cywilizacji w Średniowieczu nastąpiły szybko zmieniające się niemal jak w kalejdoskopie epoki w dziedzinie literatury (renesans, romantyzm, pozytywizm…) podobnie w architekturze, malarstwie i innych dziedzinach ludzkiej działalności okraszone wieloma rewolucjami . Wymieńmy przynajmniej te dwie wielkie Francuska (1789) i Październikowa (1917) oraz Wiosna Ludów (1848) i Jesień Narodów (1989). Do tego trzeba jeszcze dodać dwie wojny światowe w XX wieku.
Z nurtu greckiego wywodzą się także Igrzyska Olimpijskie. z tą istotną różnicą że te starożytne miały charakter religijny i poświęcone były czci boga Zeusa.
ODPOWIEDZ