kto da (whp)

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy światopoglądy.
whiskeyprint1
Posty: 2482
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 6:44 am

kto da (whp)

Post autor: whiskeyprint1 »

europa w rozsypce
dzis padla kolejna suma zadluzenia grecji - cos 190 miliardow euro - podobno to nie wszystko - zadluzeniu winne sa;
amerykanscy spekulanci i banki - imperializm - kapitalizm - socjalizm - komunizm - terrorysci - dziennikarze - rowerzysci - pederasci i kominiarze

w kolejce czeka portugalia - hiszpania - irlandia - wlochy po uszy - anglia po zeby - banana ledwie dyszy - chiny sie smieja - kto da??? - a sprawiedliwa wojna w afganistanie trwa - xieza wala po pysku - krowy sie nie koca - psy przestaly szczekac - wroble warcza zebami - sasiad zone bije - kxiadz spadl z ambony - bog na niebie

piekny jest swiat

tak trzymac
whiskeyprint1
Posty: 2482
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 6:44 am

Re: kto da (whp)

Post autor: whiskeyprint1 »

poniewaz amerykanska agentura (ratingagentura o nazwie "standard&poor") oszacowala nikla-zerowa mozliwosc splat kredytowych grecji (co natychmiast spowodowalo podniesienie stopy procentowej z czterech na osiem) i w dalszej kolejnosci portugalie i hiszpanie - oraz zaplanowano wlaczyc do tego klubu wlochy - irlandie-anglie -polske - niemcy i na szarym koncu francje - istnienie unii europejskiej ktora do tej pory zajmowala sie ustalaniem wygladu pomidorow-ogorkow- wtyczek do pradu- zarowek a ostatnio dlugoscia lodygi kwiatu rozy ( moga byc tylko trzy listki, nie wolno kolcow - mozna sie zranic - lodyga musi miec dlugosc 70 cm) stoi pod zwiekszyjacym sie z dnia na dzien znakiem zapytania.

poprosilem o wyjasnienie - o co wlasciwie chodzi
wyjasniono mi (ja sie na tym nie znam) ze jest to agentura "niezalezna i objektywna" ktorej celem jest ocena gospodarki finansowej danego kraju w kategoriach A;B;C;D mowiace o jej stanie
agentura nie jest oplacana przez kraj oceniany lecz przez spekulujace na tej ocenie banki ktore w przypadku oceny negatywnej podnosza stope procentowa splat zadluzenia

z grecja sprawa jest ciekawa o tyle (powoluje sie na wypowiedz) ze przed przystapieniem grecji do unii agentura ta dokonala jej oceny okreslajac stan na "bardzo dobry" co bylo przyczyna wslizniecia sie grecji do unii - dzis ta sama agentura wydaje ocene najgorsza z mozliwych

podobno rzecz polegala na tym by grecja (o ktorej fatalnym stanie wiedziano wczesniej) zostala wlaczona do uniii - by nastepnie dokonac oceny wiedzac ze bedzie ona negatywna - i wiedzac ze w takiej sytuacji (zgodnie z umowa unijna) grecje beda ratowac pozostale kraje unii - przy czym podniesie sie stope procentowa o 100 na korzysc spekulujacych na tym bankow-wierzycieli

jesli sie nie myle prezydent stanow zjednoczonych podjal probe regulacji rynku finansowego w usa - co jakoby z pewna trudnoscia mu sie udalo - aczkolwiek (podobno) nie rozwiazuje to problemu

w bananowej republice niemiec nawet minimalna zmiana w tym ukladzie nie jest ze wzgledow politycznych mozliwa - dlatego nie wiem - nie jestem pewny czy jednak swiatem nie rzadzi ktos inny
ODPOWIEDZ