Czy Bóg istnieje ?

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy światopoglądy.
izorys
Posty: 26
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Czy Bóg istnieje ?

Post autor: izorys » czw mar 05, 2020 11:47 am

Czy Bóg istnieje ?
Człowiek ma naturę duchowo-materialną
O ile rozwój materialny istoty ludzkiej polegał na ułatwianiu sobie egzystencji, wykorzystywaniu otoczenia do zaspokajania własnych potrzeb, o tyle rozwój od istoty spokrewnionej z małpą aż do dzisiejszej postaci to ciągłe poszukiwanie Boga. Istoty ludzkie czciły słońce święte gaje, a na dalszym etapie swego rozwoju cześć oddawały wielu Bogom. Ostatnia zaś faza tego rozwoju to wiara w jedynego, bezosobowego Boga Żydów, Chrześcijan czy Mahometan. Może on jednak objawiać się jak uczy Biblia, w postaci krzewu gorejącego, czy gołębicy jeśli taka jego wola czy wcielić się w postać Jezusa z Nazaretu.
Bóg jest jeden, inne jest tylko jego postrzeganie przez różne rasy ludzkie, narody czy poszczególnych ludzi. Dziwić może więc wzajemna wrogość wyznawców różnych religii a nawet różnych odłamów czy sekt w ramach tej samej religii, oraz przemożna chęć narzucania swojego postrzegania Boga innym ludziom traktowanym jako niewierni.
W celu zmniejszenia więc napięć między religiami jakże cenna była inicjatywa Jana Pawła II organizowania wspólnych modlitw przywódców duchowych różnych religii. Szkoda tylko, że nie jest kontynuowana.
W świecie duchowym obowiązują prawa moralne. Do oceny postępowania człowieka służą pojęcia dobra i zła .
Bóg jest uosobieniem dobra, a uosobieniem zła jest szatan. Bywa on przedstawiany najczęściej jako istota człekokształtna z ogonem i rogami, czyli cechami niesfornych zwierząt.
Można więc powiedzieć ,że wszystko to, co w naszym postępowaniu zbliża nas do Boga jest dobrem, a co od niego oddala jest złem.
Przykładem panoszenia się ogromu zła była II wojna światowa, kiedy to wyznawcy dwóch chorych ideologii, czyli komunizmu i faszyzmu próbowali zawładnąć światem, walcząc z Bogiem.
Na koniec odpowiedzmy na tytułowe pytanie: Czy Bóg istnieje ?
Skoro cała działalność człowieka w sferze duchowej to poszukiwanie Boga, oddawanie mu czci w takim trudzie wybudowanych pięknych świątyniach, więc tak jak kwiat słonecznika zwrócony jest ku życiodajnemu słońcu, podobnie człowiek zwrócony jest ku Bogu.
Drugim dowodem na istnienie Boga jest skuteczność modlitwy czyli rozmowy z Bogiem.
Czy jest to modlitwa indywidualna czy zbiorowa, odmawiana w domu, w świątyni czy na pielgrzymich szlakach, jeśli jest odmawiana w skupieniu i żarliwie, wprowadza nas w błogostan, czyni nas szczęśliwszymi, powoduje duchowy spokój a w wyjątkowych przypadkach w miejscach objawień takich jak Fatima czy Lourdes cudowne uzdrowienia.
Jakże więc krzywdzące i wręcz obraźliwe jest powiedzenie Karola Marksa, że religia to opium dla ludu. Powinien on odnieść te słowa do chorej ideologii , której był twórcą, czyli komunizmu.
To komuniści właśnie jak w narkotycznym amoku prześladowali w pierwszym państwie komunistycznym czyli Rosji bogatych chłopów (kułaków), zmuszali w łagrach do niewolniczej pracy przeciwników komunizmu oraz walczyli z Kościołem. Nieco później robili to samo w Polsce i innych krajach. (Bolesny problem zbrodni Katyńskiej i żołnierzy wyklętych), a na Ukrainie doprowadzili do śmierci głodowej miliony Ukraińców.

Poznań 05.03.2020r.

almagus
Posty: 3532
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:36 pm

Re: Czy Bóg istnieje ?

Post autor: almagus » czw mar 05, 2020 12:14 pm

Dobre i złe jest określane przez życie, natomiast materia i energia to są przemiany, dla których czas czasami stoi.
Przeżyte nie ma boga i wraca do obiegu, i to jest dobre dla życia, i sprzeczne z tą dobrocią.
Trzeba umierać, jest złem, a bóg to jest wiara przetrwania, ale nie jako ciało, a dusza.
Dusza w pamięci co znali?
Dlatego wizerunek i nauka religii?
Ofiarność i ofiary?
I możesz mieć Boga.
Powodzenia.

almagus

sprawiedliwy
Posty: 1670
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Czy Bóg istnieje ?

Post autor: sprawiedliwy » sob mar 07, 2020 9:27 am

nic nowego nie wymyślimy.
Nie takie tęgie głowy spędziły nad tym pytaniem całe życie.

Nie udowodnisz ani tego że istnieje ani tego że nie istnieje.
Pytania się tylko piętrzą a odpowiedzi jak nie było tak nie ma i nie będzie.

ODPOWIEDZ