Rewolucja a ewolucja

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy światopoglądy.
izorys
Posty: 38
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Rewolucja a ewolucja

Post autor: izorys »

Rewolucja a ewolucja
Te dwa tytułowe słowa różnią się zaledwie jedną literą, a w rzeczywistym znaczeniu tych słów różnica jest ogromna, bowiem rewolucja to szybkie, wręcz gwałtowne przejście z jednego stanu w inny, często są to również głębokie przemiany. Dotychczas jeśli mówiło się o rewolucji, to dotyczyło to głównie rewolucji społecznej a wiec mowa była o Rewolucji Francuskiej z 1789 r. , Październikowej Rosji w 1917 r., Rewolucji Przemysłowej zapoczątkowanej w XVIII w. i kilku pomniejszych innych. Obecnie to pojęcie bardzo się upowszechniło czyli mówiąc nieco żartobliwie trafiło pod strzechy, mówi się więc o rewolucji w modzie czy pogodzie. Idąc tym tropem można by mówić o rewolucji „jelitowej” czyli jeśli na skutek zatrucia pokarmowego, choroby jelit czy silnego stresu zmuszony jest odwiedzać często przybytek, do którego nawet król piechotą chodzi i to w szybkim tempie. Nawa tej przypadłości to biegunka działa na wyobraźnie i mówi niemal wszystko.
Ale teraz już nieco poważniej o tych dwóch rewolucjach społecznych zwanych przez historyków wielkimi. Pierwszą z nich chronologicznie biorąc była Rewolucja Francuska. Dlaczego do niej doszło ?.
Król Ludwik XVI prowadził wystawne życie doprowadzając do zadłużenia skarbu. Do tego doszedł nieurodzaj w rolnictwie. Ponieważ duchowieństwo i szlachta były uprzywilejowane, więc koszty kryzysu głodowego ponosiło mieszczaństwo i chłopi. Stąd ich bunt, zamieszki, atak na Bastylię, zamęt, terror, w ruch poszła gilotyna. Zgilotynowany został król Ludwik XVI, królowa Maria Antonina. Monarchia absolutna przekształciła się w republikę .
Nieco inaczej miała się sprawa z rewolucją w Rosji.
W wyniku podbojów kraj ten rozrósł się ogromnie. Rządy absolutne carów nie skupiły się na sprawnym zarządzaniu, lecz na podboju coraz to nowych ziem min. znacznej części Królestwa Polskiego. Prowadzenie wojen kosztuje a zarazem prowadzi do wyniszczenia kraju. Szczególnie I wojna światowa dla zacofanego gospodarczo kraju doprowadziła do głębokiego kryzysu. Stąd bunty w armii pokierowane przez Lenina (wodza rewolucji) doprowadziły do upadku caratu i zaprowadzenia wcześniej opracowanych przez Marksa rządów komunistycznych. Następny po Leninie Józef Stalin, specjalista od terroru, bowiem w młodości działał w gangu, uczynił te rządu jeszcze bardziej krwawymi.
Istnieje powiedzenie, że rewolucja zjada własne dzieci. Co to znaczy w praktyce ?
Rewolucja, w wyniku której narodziło się chrześcijaństwo może być uważana za matkę tych dwóch wcześniej wymienionych i paru pomniejszych rewolucji. W wyniku tej rewolucji śmierć przez ukrzyżowanie poniósł Jezus z Nazaretu, oraz wszyscy z wyjątkiem jednego jego uczniowie a także wielu pierwszych chrześcijan. W Rewolucji Francuskiej zgilotynowani zostali jej przywódcy Danton i Robespierre oraz wielu innych rewolucjonistów. W Rewolucji Październikowej śmierć poniosło wielu komunistów, także bliskich współpracowników Stalina, tylko sam Stalin który był podejrzliwy, czuł się ciągle zagrożony i uśmiercał wszystkich ,którzy mogli być dla niego zagrożeniem, przetrwał
W rewolucji wiele się dzieje i to na ogół złego, bo dzieje się szybko wręcz gwałtownie, a to niszczy głównie życie ludzkie. Natomiast ewolucja to stopniowe, powolne przemiany. I nie byłoby o czym pisać, gdyby nie teoria o ewolucyjnym powstawaniu gatunków roślin i zwierząt Karola Darwina. Jej ogłoszenie spowodowało istne trzęsienie ziemi zarówno wśród naukowców jak i zwykłych ludzi. To że gatunki zwierząt i roślin się zmieniają , większość z nich gotowa była zaakceptować ale upowszechniło się błędne przekonanie, że człowiek pochodzi od małpy, co było nie do przyjęcia i powodowało różne histeryczne reakcje. Teoria Darwina mówi natomiast, że człowiek i małpa mają wspólnych przodków. To nie to samo.
Trzeba przyznać, że także Kościół najdelikatniej mówiąc, zbyt entuzjastycznie do tej teorii się nie odniósł, co dodatkowo utrudniało jej akceptację.
Można więc powiedzieć, że teoria Darwina spowodowała rewolucję świadomości ludzi, podobnie zresztą, jak nieco wcześniejsza teoria Kopernika. Do dziś można spotkać ludzi, którzy jej nie uznają.
Podsumowując temat, należy powiedzieć, że rewolucji , jeśli się tylko da należy unikać, bo z powodu swojej gwałtowności niesie ze sobą wiele zła, chyba że w niektórych przypadkach jest konieczna bo np. niewłaściwy tryb życia lub choroba podstępnie zniszczyła jakiś wewnętrzny organ naszego ciała, wówczas jego operacyjne usunięcie jest jedynym możliwym wyjściem, by uratować nasz organizm przed najgorszym.
Czyli więc ewolucja a nie rewolucja bo, jak głosi mądrość ludowa, co nagle, to po diable.
Reflex
Posty: 10571
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: Rewolucja a ewolucja

Post autor: Reflex »

Ewolucja to potęp i rozwój, rewolucja to rozbój. :mrgreen:
ODPOWIEDZ