Zamachy, które zmieniły bieg historii

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy światopoglądy.
izorys
Posty: 38
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Zamachy, które zmieniły bieg historii

Post autor: izorys »

Zamachy, które zmieniły bieg historii
1. Indie to wielki kraj zarówno pod względem liczby ludności jak i powierzchni, o dużym wkładzie do kultury światowej. Stamtąd wywodzi się min. królewska gra w szachy, stamtąd pochodzą cyfry arabskie oraz filozofia i praktyka jogi. Jest to także kraj wielu problemów społecznych min. Istnienie kast czy krzywdzące traktowanie kobiet. Jest to kraj ważny gospodarczo ze względu na uprawiane tam plantacje bawełny, herbaty, kawy, czy przypraw, stąd różne kraje Zachodniej Europy rywalizowały w podboju Indii. Najdłużej trwało uzależnienie od Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy traktowali Indie jako perłę w koronie Brytyjskiej, a królowa Wiktoria mianowała się nawet Cesarzową Indii. Z tymi wszystkimi problemami musiał zmierzyć się w swoim dorosłym życiu Mahatma Gandhi. Urodzony w 1869 r. studia prawnicze odbył w Wielkiej Brytanii.
Oprócz wymienionych problemów społecznych doszły inne związane z rządami Brytyjczyków. Walczył więc także o uniezależnienie swego kraju od Wielkiej Brytanii. W tej walce stosował metody pokojowe czyli strajku głodowego lub obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Mimo takich metod jego działalność wywoływała agresję środowisk, które poczuły się nimi zagrożone. Kilkakrotnie urządzano zamachy na jego życie.
Gdy Ghandi udawał się na spotkanie modlitewne, został zastrzelony przez członka skrajnie prawicowej organizacji hinduistycznej Nathuramę Gotse.

2. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej rozwijały się w szybkim tempie, stając się światowym mocarstwem, ale jednocześnie borykały się z wieloma problemami wewnętrznymi, które doprowadziły do wojny secesyjnej między stanami północnymi i południowymi w latach 1861-1865.
Do najważniejszych należał problem niewolnictwa, zniesienia dyskryminacji rasowej czy równouprawnienia Afroamerykanów.
Wojna secesyjna problemów tych nie rozwiązała, wręcz niektóre z nich jeszcze pogłębiła.
W wieku XX postanowił zmierzyć się z nimi urodzony w Atlancie w 1929 r. Martin Luther King. Z wykształcenia był pastorem baptystów. Obronił też doktorat z teologii. W działalności publicznej wzorował się na Mahatmie Gandhim. Jego walka miała więc charakter pokojowy i polegała na pisaniu listów protestacyjnych, organizowaniu wieców i marszów pokojowych z których najsłynniejszy to marsz na Waszyngton z udziałem ponad dwieście tysięcy manifestantów. Za swoją działalność otrzymywał liczne wyróżnienia i odznaczenia z Pokojową Nagrodą Nobla w 1964 na czele.
Jego działalność budziła też sprzeciw i agresję środowisk prawicowych. Doprowadziło to do zamachu na jego życie. Dokonał tego James Earl Ray – biały rasista. Miało to miejsce 4 kwietnia 1968 r. w Memphis w stanie Tennessee.

3. Po dwóch wojnach światowych cywilizowany świat stara się odreagować koszmary tych wojen poprzez min. rozwój muzyki rozrywkowej. Następuje wręcz wysyp zespołów muzycznych, głównie w Wielkiej Brytanii i USA.
Rekordy popularności bije The Beatles, słynna czwórka z Liverpoolu. Liderem tego zespołu jest John Lennon. To wszechstronnie utalentowany artysta. Był bowiem wokalistą, muzykiem, kompozytorem i autorem większości tekstów oraz założycielem tego zespołu. Pierwsze pięć lat obfituje w liczne występy estradowe i nagrania (1960-1965). Następna pięciolatka to okres kryzysu zespołu aż do jego rozwiązania w 1970 r.
Przyczyn tego kryzysu było conajmniej kilka. Zaczął bowiem angażować się w działalność polityczną. W 1965 r. otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Zwrócił go w 1969 r. uzasadniając to protestem przeciwko wspieraniu przez rząd brytyjski wojny w Wietnamie.
W marcu 1966 r. udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że Beatlesi są popularniejsi od Jezusa, co spowodowało liczne protesty w wielu krajach.
W listopadzie 1966 r. poznał japońską artystkę Yoko Ono, która miała wielki wpływ nie tylko na jego życie osobiste. Zaczął zajmować się też pacyfizmem i religiami Wschodu.
W grudniu 1970 r. osiedlił się w USA, gdzie prowadził działalność indywidualną aż do tragicznej śmierci, bowiem 8 grudnia 1980 r. został śmiertelnie postrzelony przez Marka Chapmana, któremu kilka godzin wcześniej podpisał własną płytę.

4. Polska, to średniej wielkości europejski kraj o skomplikowanej historii. Pod koniec XVIII wieku utraciła wolność i mimo kilkakrotnych zrywów powstańczych nie udało się tej wolności odzyskać. Dopiero w 1918 r. tę wolność odzyskała ale tylko zaledwie na okres lat dwudziestu. W 1939 r. faszystowskie Niemcy i sowiecka Rosja dokonały czwartego rozbioru Polski. Po zakończeniu II wojny światowej jedynym okupantem naszego kraju została sowiecka Rosja. Sytuacja zmieniła się dopiero po wyborze na Papieża kardynała Karola Wojtyły. W czerwcu 1979 r. swoim wielkim wołaniem na Placu Zwycięstwa w Warszawie skierowanym do Boga „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi” natchnął Polaków, by uwierzyli w siebie, co spowodowało narodziny Solidarności. Cały blok sowiecki zatrząsł się w posadach, więc odpowiedzią na to zagrożenie rozpadu tego systemu było wynajęcie i nakłonienie tureckiego zamachowca Ali Agcy do dokonania zamachu na życie Polskiego Papieża. Miało to miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 r. Papież dzięki cudownemu wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej zamach ten przeżył, za co później Jej dziękował, umieszczając kulę zamachowca w koronie jej wizerunku.

W trzech opisanych tutaj przypadkach mamy do czynienia z trzema krajami czyli Indiami, Stanami Zjednoczonymi i Polską , które znalazły się w trudnej i bardzo skomplikowanej sytuacji wewnętrznej.
Na szczęście znaleźli się mężowie opatrznościowi o silnej, charyzmatycznej osobowości, którzy starali się te problemy rozwiązać, gdyż w przeciwnym przypadku problemy te by się nawarstwiały i mogłoby dojść do napięć społecznych a nawet rewolucji. Rzecz w tym że te rozwiązania naruszały czyjeś interesy i w obronie tych interesów czyli w dążeniu do zachowania status quo dokonywano zamachu z użyciem broni palnej.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku Johna Lennona. Ten utalentowany muzyk działający wraz z zespołem The Beatles w ciągu pierwszych pięciu lat jego działalności zgromadził ogromny kapitał zaufania zarówno do zespołu jak i do niego samego. Przez następne pięć lat kapitał ten roztrwonił różnego typu działaniami doprowadzając do rozwiązania zespołu. Wyjechał następnie do Stanów Zjednoczonych by tam roztrwonić resztki tego kapitału, jakim darzyły go miliony jego fanów. Jeden z tych mocno zawiedzionych fanów „wymierzył mu sprawiedliwość” strzelając do niego, chociaż był to zapewne proces przebiegający w sferze podświadomości.
Dla porządku wymieńmy jeszcze zamachy na rządzących w kilku najważniejszych krajach.
- W carskiej Rosji w 1881 r. na Aleksandra II i w 1887 r. nieudany zamach na Aleksandra III
- I kilka nieudanych zamachów na Hitlera w tym ten najgłośniejszy w 1944 r. w Wilczym Szańcu.
- Na premiera Indii Indirę Gandhi w 1984 r.
- W Polsce to zamach na prezydenta Gabriela Narutowicza w 1922 r. i premiera Władysława Sikorskiego w 1941 r. znany pod nazwą Katastrofy Gibraltarskiej , oraz tzw. katastrofa Smoleńska, w której zginęli dwaj prezydenci, urzędujący prezydent RP Lech Kaczyński i ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz 94 inne osoby.
Coraz więcej faktów wskazuje na to, iż był to też przygotowany zamach.
- W USA znany polski amerykanista Longin Pastusiak doliczył się aż ok. stu zamachów
na prezydentów, kandydatów na prezydentów i byłych prezydentów w tym te dwa najgłośniejsze w 1865 r. na Abrahama Lincolna i w 1963 r. na Johna F. Kennedy’ego.
ODPOWIEDZ