Strona 1 z 2

o Kaczyńskim

: czw wrz 22, 2016 10:34 am
autor: froke
funkcjonariusz SB ppłk Kijowski.

Esbek o Kaczyńskim: „Jego wygląd jest niedbały. Twierdził, że nie interesują go sprawy materialne, kobiety, nie zależy mu w przyszłości na posiadaniu rodziny. Ma flegmatyczne usposobienie, wygląd książkowego mola. Pozuje na myśliciela Solidarności. Mimo pewnej demonstracyjnej rezygnacji z życia, kariery, stwierdzam, że jest osobą raczej ambitną. (...) Obruszył się, gdy stwierdziłem, że pozycja jego brata Lecha jest w Solidarności znacznie wyższa od tej, którą on reprezentuje. Nie przypadły mu do gustu uwagi typu, że na taką pozycję i rolę w środowiskach inteligenckich, jaką mają np. Michnik, Macierewicz czy Geremek, to trzeba zapracować, zasłużyć”.

Przebieg rozmowy będzie po latach budził kontrowersje. Kaczyński twardo odmówi podpisania tzw. lojalki, ale już podpis pod oświadczeniem o odmowie podpisania złoży. A przede wszystkim – wbrew opozycyjnym regułom – podejmie rozmowę z esbekiem.

O czym rozmawiali? O Solidarności, choć Kaczyński stawiał sprawy jednoznacznie: że to władza dążyła do konfrontacji, a nie związek. I o Ośrodku Badań Społecznych – ogólnie, unikając nazwisk, choć był przez esbeka podpuszczany: „Wykorzystując sprzyjającą sytuację, poruszyłem działalność A. Macierewicza, tj. »prawdziwych Polaków« [chodzi o nacjonalistyczną grupę działaczy Solidarności, która w 1981 r. zbliżała się do kręgu „Głosu” – przyp. red.] i obecności w niej osób narodowości żydowskiej, tj. Ludwika Dorna. Potwierdził, że L. Dorn jest Żydem, jednocześnie na moją złośliwą uwagę, że dziwne jest, iż Żydzi nie są chłopami czy robotnikami, odparł, iż są zdolniejsi od Polaków i dlatego plasują się w środowisku inteligenckim”.

Re: o Kaczyńskim

: czw wrz 22, 2016 11:17 am
autor: froke
SB interesowała się później udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Klubach Służby Niepodległości - organizacji podziemnej, która miała charakter klubu dyskusyjnego. Szybko jednak znów uznano go za osobę bez znaczenia. W sierpniu 1982 r. SB zanotowała: "W wyniku domowej kontroli w okresie od 20 stycznia 1982 do 20 lutego 1982 w ramach milicyjnego kwestionariusza oraz spr. oper. rozpracowania krypt. LIGA nr rej. 69056 nie stwierdzono, aby wymieniony prowadził wrogą działalność. W związku z powyższym sprawę zakończono i złożono w archiwum

Re: o Kaczyńskim

: czw wrz 22, 2016 11:18 am
autor: froke
Ze środowiskiem opozycyjnym na poważnie związał się dopiero po uwolnieniu Lecha Wałęsy z internowania. Wcześniejsza praca w "Głosie" czy w Ośrodku Badań Społecznych trwały krótko. – Takie instytucje analityczne tworzono w większych regionach – mówi prof. Andrzej Friszke, wtedy redaktor działu historycznego "Tygodnika Solidarność". – Te jednostki analityczne zajmowały się badaniem opinii związkowej, byli to socjologowie, historycy, no i prawnicy. Jednak to wszystko działało zbyt krótko, by można zobaczyć efekty prac. Pamiętam, że OBS wydawał "Wiadomości Dnia" i nie pamiętam, by Jarosław Kaczyński coś pisał – relacjonuje historyk. Dodaje, że także "Głos", z którym współpracował były premier nie był zbyt aktywny. – Jarosław Kaczyński nie jest działaczem w takim tradycyjnym rozumieniu. Nie jeździł po zakładach, nie organizował struktur związku, nie pisał odezw i manifestów. On był po prostu naukowcem – mówi prof. Friszke.

Re: o Kaczyńskim

: czw wrz 22, 2016 1:39 pm
autor: godzilla
A jaka byla jego rola w sprawie afery FOZZ?
Czy to kiedykolwiek do konca wyjasniono?

Re: o Kaczyńskim

: czw wrz 22, 2016 3:29 pm
autor: froke

Re: o Kaczyńskim

: czw wrz 22, 2016 4:09 pm
autor: froke

Re: o Kaczyńskim

: czw wrz 22, 2016 4:15 pm
autor: froke

Re: o Kaczyńskim

: ndz gru 18, 2016 1:48 pm
autor: froke
dokąd idziesz POLSKO ?

Re: o Kaczyńskim

: pn sty 09, 2017 6:42 am
autor: froke
Eksperci, którym Biuro Analiz Sejmowych zleciło opinie prawne na temat sposobów rozwiązania obecnego kryzysu, w swoich opiniach proponują m.in. utajnić obrady Sejmu, wprowadzić funkcjonariuszy BOR na salę obrad, użyć straży marszałkowskiej do usunięcia posłów opozycji z mównicy. Wśród ekspertów jest m.in. członek PiS.

Re: o Kaczyńskim

: wt sty 10, 2017 10:34 am
autor: froke
Nowa prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zdecydowała, że podczas rozpraw TK przedstawiciele mediów nie mogą robić zdjęć ani nagrywać filmów.
Tak pani Julia Przyłębska została prezesem TK?
http://wyborcza.pl/7,75398,21204828,pre ... walil.html