Skąd się biorą geniusze?

Miejsce do publikacji twórczości własnej uczestników Forum (poezja, próby literackie i inne).
izorys
Posty: 38
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Skąd się biorą geniusze?

Post autor: izorys »

Skąd się biorą geniusze?

Talenty zarówno matematyczne jak i artystyczne są wrodzone i cywilizacja umożliwia ich rozwój. O tym, czy ktoś będzie geniuszem, decyduje talent odziedziczony po kimś z przodków poparty długą ciężką pracą. Ale liczą się też inne czynniki. Wyjaśnijmy to na przykładzie największych polskich geniuszy: Ojciec Mikołaja Kopernika był Polakiem, natomiast matka wywodziła się z rodziny niemieckiej. Matka Fryderyka Chopina była Polką, zaś ojciec Francuzem. Nie jest to właściwie polska specyfika, lecz dotyczy także geniuszy innych nacji.

Elvis Presley miał domieszkę krwi indiańskiej, gdyż jego babka była Indianką, zaś Henryk Sienkiewicz miał domieszkę krwi tatarskiej, gdyż jego dziadek był osiadłym w Polsce Tatarem. Zapewne przyczyniło się to do ognistości w przypadku Presley'a występów estradowych, zaś w przypadku Sienkiewicza twórczości literackiej.

Inaczej ma się sprawa z arystokracją. Tam obowiązywała niepisana zasada, że arystokrata nie mógł poślubić panny z niższych sfer, gdyż złamanie tej zasady nazywano mezaliansem i wiązało się to z restrykcjami zarówno dla niego samego jak i dla jego małżonki. Z drugiej strony ożenki w tej sferze nie znały granic państwowych. Dotyczyło to zwłaszcza władców najwybitniejszych czyli książąt i królów.

A teraz przejdziemy do arystokracji ducha, czyli do artystów i twórców. Oto trochę nazwisk: Gustaw Holoubek, Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, prof. Bardini, Agnieszka Holland, Roman Wilhelmi. Są to nie tylko wybitni polscy twórcy lub artyści, ale także wyróżniają się wyrazistą, charyzmatyczną osobowością. Ich obco brzmiące nazwiska świadczą o tym, że wśród ich przodków byli nie tylko Polacy.

Sławomir Koper w swojej książce „Wielcy zdrajcy” przytacza pogląd samego Józefa Piłsudskiego, jakoby geniusze rodzili się na obrzeżach Polski, a jej środek jest pusty. Mimo, że geniusz wojenny Piłsudskiego, cenię wysoko, to jednak nie do końca mogę się z nim zgodzić przynajmniej w tej sprawie. Ma bowiem swoich sławnych synów zarówno Kielecczyzna jak i Ziemia Krakowska, ma ich Śląsk, Wielkopolska, Mazowsze i inne polskie ziemie.

Na dowód tego zwróćmy uwagę na mały fragment północnego Mazowsza w kształcie trójkąta, którego wierzchołkami są trzy powiatowe miasta: Ciechanów, Mława i Przasnysz.

Na tej Ziemi urodzili się trzej wybitni Polacy:
  • 1. Św. Stanisław Kostka (1550-1568) urodzony w Rostkowie koło Przasnysza. Patron młodzieży.
  • 2. Zygmunt Krasiński (1812-1859) urodzony w Opinogórze koło Ciechanowa. Po Mickiewiczu i Słowackim trzeci wieszcz narodu, twórca min. Nieboskiej Komedii.
  • 3. Ignacy Mościcki (1867-1946) urodzony w Mierzanowie, w małej miejscowości pomiędzy Ciechanowem, a Mławą, światowej sławy chemik, ostatni prezydent II Rzeczpospolitej.
Dlaczego zająłem się tym regionem Polski?
Dlatego, bo jest to także moja rodzinna Ziemia.
Izorys
Poznań 15-12-2016
Mail kontaktowy z autorem eseju: izorys@gmail.com
ODPOWIEDZ