Pandemia bzdur.

(Prawie) wszystkie chwyty dozwolone.
Awatar użytkownika
Reflex
Posty: 8648
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Pandemia bzdur.

Post autor: Reflex » pt kwie 24, 2020 12:21 pm

Artykul z POLITYKA.
Warto przeczytać...

Pandemia bzdur. 5 najpopularniejszych fake newsów ostatnich tygodni

Skąd się wziął koronawirus? Oczywiście z laboratorium wojskowego, sieci komórkowej 5G oraz GMO. Oto ranking okołopandemicznych teorii spiskowych.

Pandemia, lęki, kwarantanna, niepewna przyszłość oraz media społecznościowe – to bardzo żyzna gleba dla rozmaitych teorii spiskowych. Jak kiedyś trafnie ujął to Wojciech Orliński w „Gazecie Wyborczej”, sensacyjne, a nieraz wręcz głupkowate wiadomości zachowują się w internecie niczym cząstki elementarne w akceleratorze – rozpędzane od portalu do portalu, a z ich zderzeń pojawiają się następne.

Oto nasz subiektywny ranking teorii spiskowych czasów zarazy – pięć najpopularniejszych fake newsów ostatnich tygodni.

Ucieczka wirusa z laboratorium

Zwycięzcą rankingu uczyniliśmy dość popularną i nadal żywą teorię pochodzenia koronawirusa (wierzy w nią 16–17 proc. Polaków), zgodnie z którą jest on bronią biologiczną powstałą w laboratorium: chińskim (skąd przez przypadek się wydostała) lub amerykańskim, ponieważ została użyta w Chinach, żeby zniszczyć tamtejszą konkurencyjną gospodarkę. Już obszerniej pisaliśmy, dlaczego ten wariant powstania wirusa wygląda na nieprawdopodobny. I wydawało się, że sprawa przycichła, jednak teraz powraca w wersji soft: przypadkowe wydostanie się wirusa z instytucji badającej tego typu patogeny, m.in. te pasożytujące na nietoperzach. To już brzmi bardziej racjonalnie, jednak dr Peter Daszak, który współpracował z „najbardziej podejrzanym” laboratorium w Wuhanie, wyraził się klarownie: wydostanie się wirusa z tej placówki to „czysta bzdura”. I wyjaśnił, że w laboratorium tym nie są przechowywane żadne patogeny typu SARS-CoV-2.

5G, czyli częstotliwość wirusa

Sieć komórkowa 5G jest już od pewnego czasu ulubionym tematem miłośników rozmaitych spisków (rzekomo ma powodować wiele chorób, w tym raka). Nie trzeba więc było długo czekać, aż ktoś wpadnie na pomysł, by połączyć ją z obecną pandemią. Emitowane promieniowanie elektromagnetyczne miałoby przyspieszać rozprzestrzenianie się zarazka. Skutki tej absurdalnej teorii okazały się całkiem realne: w Europie płoną maszty sieci komórkowych (które nie są jeszcze 5G, bo ta technologia dopiero będzie wdrażana!): w Wielkiej Brytanii zniszczono lub próbowano to zrobić 60 razy, w Holandii 11, W Irlandii dwa i jeden na Cyprze. Dlatego Facebook zaczął usuwać grupy takie jak „Zniszcz 5G Ocal Nasze Dzieci”.

Czarnobyl i Świerk

Koronawirus to za mało? No to dorzućmy do pandemii skażenie promieniotwórcze. Też budzi grozę i – jak wirusa – go nie widać. A jak skażenie, to musi oczywiście pojawić się Czarnobyl, który sam jest kopalnią różnych fake newsów (niestety, powielanych także przez skądinąd świetny serial HBO, jak np. historia „Mostu śmierci”). Otóż miała ostatnio nadciągnąć, m.in. nad Polskę, radioaktywna chmura z płonących lasów przy elektrowni. Przestraszeni ludzie zaczęli więc zamieszczać w sieci apele o zamykanie okien. W rzeczywistości nic nam nie groziło. Na dodatek kilka dni temu pojawiły się fake newsy o awarii jedynego polskiego (badawczego) reaktora jądrowego Maria w Świerku. Jeśli ktoś czułby się nadal zaniepokojony, to na bieżąco może monitorować sytuację radiologiczną w Polsce.

Koronawirus z GMO

Z racji moich zainteresowań i napisania książki „W królestwie Monszatana” czekałem z niecierpliwością, aż ktoś w końcu wpadnie na oczywisty pomysł: to wszystko przez GMO (genetycznie zmodyfikowane organizmy). I doczekałem się. Smutne w tym przypadku jest niestety to, że za rozsiewaniem tej spiskowej teorii stoi osoba, która w pewnych kręgach postrzegana jest jako naukowiec, wybitna intelektualistka i autorytet moralny. Chodzi o Vandanę Shivę z Indii, której postać jest znacznie bardziej skomplikowana, niż chcą ją widzieć zwolennicy. Nieraz głosiła ona tezy niemające potwierdzenia w faktach, ale muszę przyznać, że tym razem mocno zaskoczyła: otóż koronawirus miał przeskoczyć na człowieka ze zwierząt karmionych w Chinach... soją GMO.

Tej szalonej teorii w sukurs przyszła inna bardzo kontrowersyjna postać – dr Stephanie Seneff z MIT. Od wielu lat zajmuje się ona interakcją komputer–człowiek m.in. w kontekście rozpoznawania mowy. Ale Seneff uwielbia wychodzić poza swoje naukowe kompetencje i wówczas niebezpiecznie zbliża się do pseudonauki. Od kilku lat jej konikiem jest glifosat, dość łagodny środek chwastobójczy, który przykuwa uwagę ze względu na stosowanie go w uprawach niektórych roślin GMO (zostały uodpornione na ten herbicyd). Seneff twierdzi, że to właśnie ta substancja chemiczna odpowiada za rosnącą liczbę przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu. A skoro tak, to dlaczego nie za koronawirusa? Otóż glifosat miałby dostawać się do płuc ludzi poprzez spaliny, a do nich przez dodatki biopaliw, do produkcji których stosuje się przecież rośliny opryskiwane glifosatem. Oczywiście na poparcie tej rewolucyjnej teorii Seneff nie przedstawiła nawet cienia dowodu, tylko ogłosiła ją w rozmowie z miłośniczką tzw. medycyny alternatywnej.

Znowu jedzą nietoperze

Na koniec przykład, jak łatwo mocno wątpliwe informacje przedostają się również do poważnych mediów. Tak jak ta, że Chiny ponownie zezwoliły na handel zwierzętami, w tym dzikimi, na tzw. mokrych targach (jak ten w Wuhanie, gdzie miała rozpocząć się pandemia). Tomasz Hollanek, doktorant w Oxfordzie, który swego czasu współpracował z zespołem monitorującym rozprzestrzenianie się niewiarygodnych wiadomości, opisał, jak wiadomość o otwarciu „mokrych targów” trafiła na Facebooka i do mediów. W tym na stronę internetową dziennika „Rzeczpospolita”, a za nią – jako źródłem – do innych rodzimych mediów. I gdzieniegdzie można ją znaleźć do dzisiaj, np. na stronie Polskiego Radia 24 w tekście zatytułowanym: „Na chińskich targowiskach znów można kupić nietoperze. To od nich mógł pochodzić koronawirus”

Ponieważ, niestety, koronawirus zostanie z nami raczej na dłużej, kolejne tego typu spiskowe teorie pewnie nadal będą się pojawiać w przestrzeni internetowej i medialnej. A my będziemy uzupełniać naszą listę.

sprawiedliwy
Posty: 1787
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: sprawiedliwy » pn kwie 27, 2020 5:12 am

Ahoj!!!!

A to wcale nie bzdury....

"Rządy USA lubią metaforę wojny. Wypowiadają „wojny” przeciwko ubóstwu, narkotykom i pandemii. Gdyby konfrontacja z pandemią rzeczywiście była wojną, Trump byłby zbrodniarzem wojennym, odpowiedzialnym za śmierć wielu osób, której można było uniknąć."

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityk ... ead?src=mt

Adam Przeworski jest emerytowanym profesorem politologii i ekonomii politycznej nowojorskiego uniwersytetu NYU. Najczęściej cytowane są jego pionierskie prace na temat relacji między poziomem rozwoju gospodarczego i trwałością demokracji oraz relacji między ustrojem politycznym (demokracją, autorytaryzmem) a rozwojem gospodarczym. Ostatnio wydał „Crises of Democracy” (Cambridge University Press, 2019). „Życie w czasach Covid-19” ukazało się wcześniej na stronie Concilium Civitas

almagus
Posty: 3536
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:36 pm

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: almagus » pn kwie 27, 2020 7:11 am

Koronawirus istniał wcześniej, ale zmutował w człowieku i nauczył się otwierać błony komórkowe wszystkich genotypów człekokształtnych.
Małpy PiS nie wyginą, na skutek dużej populacji zawsze coś się ocali i pocznie za 500+, aby tylko sprawne, bez badań prenatalnych, aborcji, poronienia.
I koronawirus dalej zmutuje tak z szybkością namnażania się, że testy będą pośmiertne, a więc wyginie w Polsce jako inna przyczyna choroby.
almagus

godzilla
Posty: 12912
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: godzilla » wt kwie 28, 2020 4:48 pm

dyzurny debil cytuje jakies pier.doly z internetu... tutaj popisal sie znajomoscia tematu 5G
w Szwajcarii ludzie sie przed tym bronia i najwiekszy dostawca sygnalu, firma Swisscom, zaczela oszukiwac ludzi sprzedajac 5G wide jako 5G... w tej chwili stawianie nowych anten jest zablokowane i infrastruktura obslugujaca prawdziwe 5G bedzie pokrywala cala Szwajcarie za jakies 20-30 lat... tak pisze NZZ, jedna z bardziej w swiecie cytowanych szwajcarskich gazet...

https://www.nzz.ch/wirtschaft/das-angeb ... ld.1539064

godzilla
Posty: 12912
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: godzilla » wt kwie 28, 2020 4:53 pm

co do smiertelnosci z powodu koronawirusa w Szwajcarii...
otoz ogolna smiertelnosc w tym roku jest taka sobie, nizsza niz w 2015 roku... jak twierdzi Nationalrat Roger Köppel, wydawca Weltwoche... Nationalrat w Szwajcarii to cos jak polski Sejm... czyli ta wieksza izba parlamentu...
https://www.facebook.com/koeppelnationa ... 9243222324

godzilla
Posty: 12912
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: godzilla » wt kwie 28, 2020 5:29 pm

juz nawet w Niemczech glowny szmatlawiec krytykuje po3.14erdolony rzad itp. w sprawie koronawirusa...
https://www.bild.de/politik/kolumnen/ko ... 4e6ixZNUXw
a tu inny znany portal
https://www.heise.de/tp/features/COVID- ... vPOptDXDRw

alohilani
Posty: 2550
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:34 pm

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: alohilani » wt kwie 28, 2020 11:59 pm


sprawiedliwy
Posty: 1787
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: sprawiedliwy » śr kwie 29, 2020 3:05 am

Droga Alo

link anglojęzyczny bez żadnego komentarza, zachęty, słowa Twojej uwagi, przebacz ale nie ma dla mnie wartości by w niego kliknąć.

alohilani
Posty: 2550
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:34 pm

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: alohilani » śr kwie 29, 2020 4:45 am

Drogi Spraw, kliknie kto chce i sobie przetlumaczy takze, a na zachete dostal “🧐”. Ignoranci beda szukac kaczki, ktora ma proste nogi i okulary na oczach. 🤩

sprawiedliwy
Posty: 1787
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Pandemia bzdur.

Post autor: sprawiedliwy » śr kwie 29, 2020 5:12 am

alohilani pisze:
śr kwie 29, 2020 4:45 am
Ignoranci beda szukac kaczki, ktora ma proste nogi i okulary na oczach. 🤩
hehehehe, :lol: przepraszam. już się nie wtrącam ....

ODPOWIEDZ