Made in Reflex

(Prawie) wszystkie chwyty dozwolone.
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

ja dzisiejszy chleb s3.14erdzieliłem... za dużo wody i przykleił się do koszyka... reflex, cieszysz się?
Obrazekbild im internet hochladen
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

a tu z boku
Obrazek
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

smak, zapach i dziurki po 12-sto godzinnym garowaniu w lodówce całkiem w porządku Obrazek
sprawiedliwy
Posty: 2627
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Made in Reflex

Post autor: sprawiedliwy »

Chyba z zazdrości, patrząc na wszae wypieki, przestanę w ogóle jeść chleb!
Poczekam na prawdziwy pumpernikiel. ( ten z coopa nie jest nawet dobry.)

Ja też nie piekę i nie gotuję ściśle wg recepty, owszem receptura może być jedynie inspiracją, nie jest aptekarzem i daję się ponieść fantazji i kreatywności mojego podniebienia, języka i nosa... nie zapominając o logice...
bo włoskie vitello tonato, to przecież zaprzeczenie wszelkich kucharskich reguł. Jak można mieszać rybę z mięsem ?

no, dziś na szczyńscie znów jest klara i blynduje.
No i mamy małżeństwa dla wszystkich...bez wyjątku.
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

nie masz co zazdroscic tylko bierz sie za pieczenie... warunek podstawowy to dostep do maki zytniej ale tez i dobrej pszennej... masz gdzies w poblizu mlyn to pewnie dostaniesz i to i to... a potem nastawisz sobie zakwas i pojechali...
na fejsie mozesz sie zapisac do grupy "piekarnicza brac"... mozesz miec szczescie i mnie tam spotkac, chociaz ja sie rzadko udzielam... wole patrzec co madrzejsi ode mnie maja do powiedzenia czy pokazania...
tam maja bogata biblioteke przepisow i nawet cale ksiazki z tego w pdf stworzyli...
powodzenia!

ps
z ksiazek to polecam pozycje Jeffrey Hamelman "Chleb" https://www.empik.com/chleb-techniki-wy ... ,ksiazka-p
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

godzilla pisze: ndz wrz 26, 2021 7:13 am smak, zapach i dziurki po 12-sto godzinnym garowaniu w lodówce całkiem w porządku Obrazek
jeszcze cos... ten chleb mi nie wyszedl... dalem za duzo wody, moze za duzo zakwasu zytniego, moze mieszanka mak byla zbyt slabo nasycona glutenem... szczerze - nie wiem...

gdy po 12-tu godzinach wyciagnalem koszyk z lodowki i wlozylem do zamrazarki na pol godziny gdy nagrzewalem zeliwny garnek i potem probowalem wystukac ciasto z tego tam koszyka to... ani drgnal... myslalem ze przymarzl i dupa zbita... bylo gorzej... mozliwe ze przymarzl czesciowo w dwoch czy trzech miejscach i musialem go powoli wyrywac z koszyka... ciasto wygladalo tragicznie ale ze to niedziela, no i kupe roboty wlozylem w to ciasto, wiec wrzucilem je na papier do pieczenia i do garnka rozgrzanego w miedzyczasie do 250 stopni... po 50-ciu minutach wyjalem to co bylo do wyjecia, wystudzilem i sprobowalismy... smak i reszta doznan czysto organoleptycznych - super....

i drobiazg... taki chleb gdy ciasto sobie lezy i przez kilkanascie godzin rosnie pomalutku w lodowce (garuje) to po upieczeniu ma specjalne wlasciwosci, ktorych nie ma chleb pieczony w fabryce... jest zdrowszy i nie powoduje dziwnych reakcji ukladu trawiennego... zadnych wzdec, uczucia ciezkosci, czy bolu brzucha... nawet gdy jest w nim za duzo wilgoci i jest lekko niedopieczony...

to taka ciekawostka, ktora wyjasniaja tutaj po niemiecku (tego linka juz wrzucalem gdzies tam powyzej): http://koch-werk-statt.ch/info-brot/
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

a tu przepis autorski M. Szkudlarka tzw "Szkodnik"
Obrazek
sprawiedliwy
Posty: 2627
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Made in Reflex

Post autor: sprawiedliwy »

O!!! dziękuję za przepisy....
No ale gdzie znaleźć dobry zakwas. Bo to też klucz do dobrego chleba... Zbyt to czasochłonne....Jednak pożera sporo czasu i zachodu...


Nie wiem czy słyszałeś o takim chlebie Walliser Roggen Brot.
Z żytniej mąki z młyna nieopodal. Na zakwasie, rzecz jasna. Wydaje się być takim klocem. ale tylko wydaje.Ten chleb najpierw "leżakuje" min. 8 godzin...
Chleb wg starej receptury 150 letniej. Najlepiej Bio... z małej piekarni i piecem kamiennym.
Recepta niby ta sama, a z każdej piekarni jest nieco inny.
Długa się trzyma. Pieką go również z suszonymi aprikosen i śliwkami, jabłkami i orzechami, które my nazywamy włoskimi.
Próbowała moja młodzież upiec ale wyszło G. Kupujemy. Ja jem śladowo chleb. No chyba że pojawi się świeża skórka do obkrojenia.


właśnie czytam, że w domach dla starych ludzi znów szaleje Corona....Sprawdzam u znajomej tam pracującej. Rzeczywiście sytuacja nieróżowa.
pomorzak
Posty: 9439
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:30 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: pomorzak »

Moja sp. tesciowa zawsze piekla chleby na caly tydzien. Na zakwasie.
Smaczny byl i nawet po tygodniu ciagle jadalny.
Od czasu jej smierci nikt juz tam chleba nie piecze.
Fajnie bylo poczytac o domowych wypiekach chleba.
Nigdy nie myslalem ze potrafi byc to tak pasjonujace.
Jak widac pieczenie potrzebuje serca, podobnie jak wszystko co robi sie z pasja.
Pozdro
Reflex
Posty: 10571
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: Made in Reflex

Post autor: Reflex »

Obrazek
ODPOWIEDZ