Made in Reflex

(Prawie) wszystkie chwyty dozwolone.
sprawiedliwy
Posty: 2627
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Made in Reflex

Post autor: sprawiedliwy »

godzilla pisze: czw wrz 23, 2021 7:08 am
a slyszales ze maka pszenna jest niezdrowa dla ludzi? a szczegolnie taka modyfikowana genetycznie...
zyto jest duzo zdrowsze... tyle ze na uprawie pszenicy sie tyle nie zarobi...

na pszenicy się zarobi właśnie , bo do genetycznej stosuje się pestycydy by podnieść wydajność zbiorów.... żyto nie uprawiane na taką jak przenica skalę, i to bez pestycydów, jest mało opłacalne, mimo że ma wyższą cenę. Ma więcej błonnika i różnych tam ...td. tp.

Kilo chleżba żytniego ziarnistego kosztuje w PL. ? zgadnijcie...?
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

sprawiedliwy pisze: czw wrz 23, 2021 8:10 am na pszenicy się zarobi właśnie , bo do genetycznej stosuje się pestycydy by podnieść wydajność zbiorów.... żyto nie uprawiane na taką jak przenica skalę, i to bez pestycydów, jest mało opłacalne, mimo że ma wyższą cenę. Ma więcej błonnika i różnych tam ...td. tp.

Kilo chleżba żytniego ziarnistego kosztuje w PL. ? zgadnijcie...?
no wiem... strzelilem byka... chcialem napisac o tym ze na sprzedazy zyta sie tyle nie zarobi a napisalo mi sie co innego... nie bede poprawial, niech sie publika cieszy....

a chlebki, szczegolnie w galeriach handlowych, w ladnych markowych sklepach to i ze dwie dychy za kilo potrafia kosztowac, szczegolnie jak duzo ziarna w srodku i na zewnatrz widac...

ja tez do moich zytnich z formy dodawalem wszelkiej masci ziarna ale mi sie znudzilo...

teraz zreszta do pumpernikla dodaje jedynie 100g melasy z trzciny cukrowej na kilogram maki, sol, zakwas i wode... reszta to mniej lub bardziej grubo zmielone ziarno zyta... to kazdy glupi potrafi bo to wystarczy tylko dobrze lapa wymieszac w misce, odstawic na 3-4 godziny, uklepac z tego cegle, wygladzic na slisko zeby bylo wilgotne z wierzchu, wlozyc do formy, przykryc folia aluminiowa (zeby zapobiegla promieniowaniu 5G) zeby woda nie parowala za szybko i wstawic do piekarnika na szesc do dziesieciu godzin przy temperaturze 125 stopni... a potem wyjac, ostudzic i po paru godzinach albo nastepnego dnia jesc...
sprawiedliwy
Posty: 2627
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Made in Reflex

Post autor: sprawiedliwy »

godzilla pisze: czw wrz 23, 2021 8:34 am
a chlebki, szczegolnie w galeriach handlowych, w ladnych markowych sklepach to i ze dwie dychy za kilo potrafia kosztowac, szczegolnie jak duzo ziarna w srodku i na zewnatrz widac...

ja tez do moich zytnich z formy dodawalem wszelkiej masci ziarna ale mi sie znudzilo...

teraz zreszta do pumpernikla dodaje jedynie 100g melasy z trzciny cukrowej na kilogram maki, sol, zakwas i wode... reszta to mniej lub bardziej grubo zmielone ziarno zyta... to kazdy glupi potrafi bo to wystarczy tylko dobrze lapa wymieszac w misce, odstawic na 3-4 godziny, uklepac z tego cegle, wygladzic na slisko zeby bylo wilgotne z wierzchu, wlozyc do formy, przykryc folia aluminiowa (zeby zapobiegla promieniowaniu 5G) zeby woda nie parowala za szybko i wstawic do piekarnika na szesc do dziesieciu godzin przy temperaturze 125 stopni... a potem wyjac, ostudzic i po paru godzinach albo nastepnego dnia jesc...
1. w galeriach handlowych chleba nie kupowaliśmy., bo jak mówię przemysłowy masowy chleb nam nie smakuje. Ja zresztą i bez reszyty jadam tylko piętki i szeroką skórkę. Chyba że ten żytni o którym piszę niżej. On jest wyjątkowy.
W naszej piekarni chleb był żytni pełnoziarnisty nawet na kromki do kupienia. Jedna kromka 1,20 zł.
kromka 1cm. 10-12 cm na 8 cm. w zależności w którym miejscu bochenka, im bliżej środka tym wyższy chleb.
Kilogram wychodzi rzeczywiście około 20 złotych, a nawet więcej....bo dokładnie nie pamiętam. Chleb jest pyszny. Trzeba było rano wstać i o 7 biec go kupić , bo o 8 już nie było ani kromki. Na wyjazd został zamówiony cały bochenek ponad 3 kilogramowy.

Co do pumpernikla. To wiem że trudna sprawa i recepta na dobry pumernikiel. Była kiedyś taka marka pumpernikla "Ludka" w niebiesko białym opakowaniu. Nazywał się chleb Delikatesowy "Ludka" od jakiś 5 lat przestał istnieć.
Kiedyś przysyłano mi pocztą ( ku zdumieniu), przywożono. Trzymał się długo bez konserwantów, nie kruszył. WŁaściciel piekarni zabrał tajemnicę do grobu. Jeśli więc udaje Ci się dobry pumpernikiel to brawo! gratule.
Teraz po podwyżkach energii ceny chleba poszybują w górę.
Reflex pisze: czw wrz 23, 2021 6:06 am Dlaczego pieczenie chleba uważasz za bezsens?
choćbymy nie wiem jak się natężać, naprężać, wysilać nie wyrobię tak chleba. PIEKARZEM nie będę. Owszem są maszynki do wyrabiania. Trzeba więc mieć sprzęt odpowiedni aby upiec dobry chleb ( z tą szamotową formą włącznie) a ja nie mam na to miejsca, no i jakoś szkoda mi czasu. Przecież trzeba umyć wszystko...itd itp. Prędzej cukiernikiem... zostanę...

Tak więc podziwiam Was piekarze!!!.
Szkoda że nie mogę posmakować tych wypieków... ale chwalę za to że w ogóle się za pieczenie chleba zabieracie... z pewnością to pożyteczne i chwalebne zajęcie...
Reflex
Posty: 10571
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: Made in Reflex

Post autor: Reflex »

Sprawiedliwy, ależ nieprawda. Oczywiscie zależy od gatunku chleba, ale ja mam przepis na chleb na zakwasie którego przygotowanie ciasta trwa max 15 minut. Nie trzeba wyrabiać, wystarczy tylko wymieszać i postawic do wyrastania minnimum 11 godzin. mssz tylko do umycia miske i do wyplukania dwu miarek na mąkę.
Pieczenie trwa ok 40 minut. Jesli nie masz formy, pieczesz w garnku z przykrywką.

Oczywiście pieklem z początku różne chleby, zostalem przy tym.

W ogole historia pieczenia zaczęla sie zupelnie przypadkowo. Pierwsze kupilismy elektryczne urzadzenie do pieczenia chleba. Proste wystarczalo zastosować sie do prostego przepisu. Ale to nie trwalo dlugo, pomyslalem dlaczego nie sprobować upiec prawdziwego
i normslnego chleba. I tak krok po kroku, po wielu próbach, ktore trwaly blisko rok zostalem przy obecnie moim przepisie. Chleb jest prze-py-szny i zdrowy. To nie znaczy, ze nie piekę innych chlebów, innego pieczywa. Kiedy spóznię się z postawieniem ciasta, piekę chleb wloski na drożdzach, wytarczy godzinne wyrastanie i za dwie godziny mam swieży chlebek. Poniżej moje bulki i chlebki z mojego piekarnika. 2019 rok.

To co pisze godzilla budzi przerazenie a w sumie śmiech. Chleb piecze kilkla godzin???? To chyba kosmiczny betonowy bochenek w życiu nie slyszalem. to mazanie cheba mokrymi rękami, te przepisy, ktore on wymyśla. Szok!!! :lol:

Obrazek

Obrazek
Reflex
Posty: 10571
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: Made in Reflex

Post autor: Reflex »

..........
Reflex
Posty: 10571
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: Made in Reflex

Post autor: Reflex »

Obrazek
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

Reflex pisze: czw wrz 23, 2021 7:33 pmTo co pisze godzilla budzi przerazenie a w sumie śmiech. Chleb piecze kilkla godzin???? To chyba kosmiczny betonowy bochenek w życiu nie slyszalem. to mazanie cheba mokrymi rękami, te przepisy, ktore on wymyśla. Szok!!! :lol:
caly czas probujesz udowodnic ze jestes ignorantem w KAZDEJ dziedzinie...
ja pisze o pumperniklu, tobie sie nie podoba co pisze i sie przypieprzasz...
a wystarczy zajrzec do google:
Kiedy ciasto wyrośnie, wyjąć je z miski, uformować wałek, włożyć do formy nasmarowanej tłuszczem i obsypanej mąką. Piekarnik rozgrzać do 150 stopni C. Chleb piec przez około 8 godzin. Po tym czasie piekarnik wyłączyć, ale pumpernikiel zostawić jeszcze w środku przynajmniej na godzinę.
a tu przepis do powyzszego cytatu: https://haps.pl/Haps/7,167251,24514651, ... ikiel.html

w moim przepisie mowia ze trzeba zmoczyc ciasto po wlozeniu do formy... tak tez robilem, delikatnie pedzelkiem, ale chleb mi pekal... metoda prob i bledow doszedlem do tego jak to robic aby gotowy produkt byl zwarty i nie kruszyl sie...

sprobuj wymieszac kilogram wlasnorecznie zmielonego ziarna, tak 1 kg z 500 ml wody i 100 g melasy i paruset gramami zakwasu... sprobuj zrobic z tego homogeniczna mase, ktora sie bedzie trzymac tak aby po upieczeniu nie pekac... w maszynie tego sie nie da wymieszac bo po minucie kreci sie tylko w dolku po srodku a na brzegach naczynia wisi cale ciasto...

mieszam to jedna reka przez jakis czas i gdy juz mam wrazenie ze wszystko wymieszalem, przykrywam miske folia i odstawiam na pare godzin... tu nie chodzi o to aby ciasto pieknie wyroslo... ono musi byc zbite, dlatego wyciagam ciasto na blat i obiema dlonmi ubijam, ugniatam je z kazdej strony na cegle i gdy juz nie widze szpar i pekniec, bo wygladzalem to maczanymi w wodzie rekoma, przerzucam to do wysmarowanej maslem i posypanej bulka tarta formy. w formie musze je jedynie lekko poprawic aby rowno lezalo i ewentualnie wygladzic nierownosci, potem przykrywam forme folia aluminiowa, ktora na brzegach dokladnie zaginam aby bylo mniej wiecej szczelnie... a potem do piekarnika na 6, 7, 8 czy nawet 10 godzin... koncowy produkt to kawal cegly, ktora po wystygnieciu i przeschnieciu dobrze sie kroi na cienkie kromki...

tak trudno to ogarnac? co w tym szokujacego? ty swojego ciasta nie dotykasz, czy zakladasz maseczke FFP 2 do pieczenia?
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

Obrazek
bulki wygladaja w porzadku...

Obrazek
tutaj widac ze masz problemy z rozlewajacym sie ciastem... ten z prawej pieczony w tortownicy...
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

Reflex pisze: czw wrz 23, 2021 8:10 pm Obrazek
a tu widac ze probujesz zrozumiec o co chodzi z pokazywaniem przekroju chleba, pokazujac cudzy wyrob, bo przeciez nigdy nie przekroilbys bochenka w polowie aby mi go pokazac... ale nie martw sie, ja tez nie kroje przez srodek, a tylko odkrajam pierwsza dupke i wtedy robie fotke... przewaznie jest to jeszcze cieply chleb i slabo widac strukture wewnatrz...
godzilla
Posty: 14045
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Made in Reflex

Post autor: godzilla »

a tu niemiecki przepis na Pumpernickel, gdzie czas pieczenia to 14 godzin:
6.In der Zwischenzeit den Ofen auf 150 Grad vorheizen. Die Backform(en) fest in Alufolie einwickeln und auf der untersten Schiene ca. 14 Stunden (das ist kein Schreibfehler ! ) backen. Das geht am besten über Nacht. Dabei kann sich das typsche Aroma voll entfalten.
tu tlumaczenie z google:
6. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 150 stopni. Formę do pieczenia szczelnie zawinąć w folię aluminiową i piec na dolnej szynie przez około 14 godzin (to nie jest literówka!). Najlepiej zrobić to w nocy. Typowy aromat może się w pełni rozwinąć.
https://www.kochbar.de/rezept/487196/Pumpernickel.html

musze sam sie przyjrzec temu przepisowi bo to co ja robie jest takie proste ze sam sie dziwie...
ODPOWIEDZ