Translator

(Prawie) wszystkie chwyty dozwolone.
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Translator

Post autor: godzilla »

no to jak chcesz...
alohilani
Posty: 2651
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:34 pm

Re: Translator

Post autor: alohilani »

quote=pomorzak post_id=91897 time=1651875674 user_id=71]
Ale ja nie mam zamiaru kogoś przekonywać.
Wkladam teksty i każdy kto czyta może sam sobie wyrobić zdanie.
Nadal uważam, że czyta wiecej osób.
Duecik zazwyczaj zabiera głos choć nie czyta.
Personalne wycieczki są tym co ich interesuje.
Takie mają zainteresowania i jak to lubią to ich wybór.
I ja jestem również tego samego zdania.
Dlatego wg mnie nalezy pisac zamieszczajac te teksty, bo codziennie tu zaglada srednio od 60-80 a czasem nawet i ponad 100-tka gosci, wlasciwie to kiedykolwiek sie tu zajrzy, czyli te liczby moga byc o wiele wyzsze, bo nie musza to byc ci sami.
To oni sami decyduja czy to jest przydatne dla nich czy nie, czy dalej czytac, czy dac sobie z tym spokoj. Nikt inny nie ma prawa za nich decydowac.
Jednym slowem nalezy zamieszczac co sie uwaza za stosowne i w jezyku w jakim jest oryginal albo z tlumaczeniem, ale NIE NALEŻAŁOBY z tym duetem dyskutowac, bo on nic nie wniesie do dyskusji za wyjatkiem zlosliwej i ponizajacej charakterystyki piszacego. To jego specjalizacja i po to tu widac przychodzi, aby w ten sposob zabijac wolna mysl inna niz jego wlasna.
Wybor odnosnie dyskusji jest jednak indywidualny dla kazdego.
I jeszcze raz, zeby nie bylo watpliwosci.
Tu nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek, tu chodzi o wolnosc wypowiedzi i materialow, ktore sie zamieszcza, a regulamin forum na to pozwala.
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Translator

Post autor: godzilla »

.........👍
pomorzak
Posty: 9439
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:30 pm

Re: Translator

Post autor: pomorzak »

Taka ciekawostka tlumaczona z czeskiego
Absolutną „bombę atomową” na temat neoliberalizmu wypuścił laureat Nagrody Nobla z ekonomii, Joseph Stiglitz. Zapowiedział, że Europa Wschodnia jest co najmniej dwa razy biedniejsza niż byłaby, gdyby nie przystąpiła do UE.
To dotkliwy cios dla największego osiągnięcia globalizmu i neoliberalizmu – stworzenia największej jednolitej gospodarki świata, składającej się z 28 odrębnych krajów, z których część ma wspólną walutę.
„Europa Wschodnia” to wielka klapa od początku XXI wieku. 300-400 miliardów dolarów rocznie” – wyjaśnił Steinitz.

Zdaniem naukowca, który poza nagrodami znany jest także z przewidywania upadku „bańki dotcomów” oraz kryzysu w 2008 roku, według niego Europa Wschodnia znajduje się w typowym „uścisku dominium”, znanym też z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Jest to model kolonizacji kraju poprzez przekupywanie elit. Rzymianie nie tylko podbijali legionami. O wiele więcej ziem zostało pokojowo anektowanych. Poszli i przekupili miejscowych wodzów, a wodzowie zostali namiestnikami rzymskich prowincji.
„Twoje imperium jest za tobą i dzięki niemu możesz zbierać znacznie więcej podatków niż wcześniej". To jest sojusz elity z imperium, by doić poddanych. System działa od wieków. Na przykład Anglia też go stosowała w Indiach – tam mianowali maharadżów w imieniu królowej, a potem razem odkurzali zwykłych ludzi” – wyjaśnił Steinitz.
„Obecnie UE jest dokładnie taka. Zachód, a zwłaszcza Niemcy, przekupuje lokalne elity za pośrednictwem funduszy europejskich. Elity wprowadzają państwo do UE i przekształcają członkostwo w religię absolutną, w tym represje wobec tych, którzy się jej sprzeciwiają.
„Coming out staje się herezją lub herezją, a przywieziona ziemia jest odkurzana przez inne mechanizmy – wykupują
lokalne monopole, łańcuchy biznesowe, nierentowne długoterminowe kontrakty, których nie można zmienić, gdy zmienia się rząd i tak dalej” – wyjaśnił Steinitz.
Jakiś czas temu pisano o analizie CIA, według której Europa Wschodnia jest brutalnie odkurzana o poklask i „wdzięczność” za fundusze europejskie.
Teraz naukowiec potwierdza te informacje. Eurofundusze i wysoko płatne stanowiska w UE dla garstki urzędników to „łapówka” dla elity. W zamian rynek danego kraju jest przejmowany i dojony z korzyścią dla zachodnich korporacji. Odbywa się to poprzez dostawy energii elektrycznej, wody, ciepła, poprzez zmonopolizowane w łańcuchach handlowych towary zachodnie, poprzez znacznie większy i nieosiągalny dla lokalnego biznesu biznes
budżety na reklamę, marketing, poprzez zakup mediów itp. Stosunek funduszy do wyczerpanych rynków jest gorszy niż 1:10. „Jeśli Europa Wschodnia opuści UE i zatrzyma te ogromne subsydia, które płaci Zachodowi, może być co najmniej dwa razy bogatsza!
To uspokoiłoby społeczeństwo i znacznie zmniejszyłoby presję na emigrację, która jest kolejnym sposobem na jej podsysanie. Zachód, poprzez wyższe płace, zabiera ze Wschodu najlepszych specjalistów i tym samym pogłębia lukę” – podsumował noblista Joseph Stiglitz.
Autor wpisu: Jiří Havel
Reflex
Posty: 10576
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:37 pm
Lokalizacja: USA
Kontakt:

Re: Translator

Post autor: Reflex »

No comments...
pomorzak
Posty: 9439
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:30 pm

Re: Translator

Post autor: pomorzak »

Tłumaczenie z niemieckiego

https://www.boeckler.de/de/magazin-mitb ... t-5980.htm


Laureat Nagrody Nobla Joseph Stiglitz: „Model neoliberalny jest zepsuty”

Wydanie 07/2016

Wywiad z amerykańskim laureatem Nagrody Nobla Josephem Stiglitzem na temat kryzysu gospodarczego w Europie i Stanach Zjednoczonych, wzrostu prawicowych populistów i powodów, dla których protesty przeciwko TTIP muszą się nasilić.

Erica Bonse'a

Profesorze Stiglitz, wzywa pan do kompleksowej reformy strefy euro w celu przezwyciężenia oszczędności i bezrobocia oraz powrotu na ścieżkę wzrostu. Czy obecne ożywienie gospodarcze nie wystarczy?

Obawiam się, że nie. Jeśli kurs nie zostanie wkrótce zmieniony, czeka nas poważny wypadek w strefie euro. Może to nastąpić w zwolnionym tempie lub może nastąpić bardzo szybko. Jako ekonomista nie jestem w stanie, przy najlepszych chęciach na świecie, zobaczyć, jak można by uniknąć tego wypadku przy obecnym kursie walutowym.

Myślisz o Grecji?

Tak, ale nie tylko. Myślę również o programie polityki gospodarczej Eurogrupy i jego skutkach dla obywateli. W obliczu kryzysu w strefie euro politycy unijni do tej pory próbowali jedynie kupować czas i odkładać problemy. W ten sposób obrócili wielu ludzi przeciwko sobie. Spowodowało to duże rozczarowanie.

Mówisz o populizmie, który szerzy się w Europie?

Tak. Nie lubię tego słowa, więc ujmę to inaczej: partie centrum tracą poparcie, a partie skrajne rosną w siłę. Czasami są to separatyści, jak w Hiszpanii, czy neonaziści, jak „Złoty Brzask” w Grecji. Są też antyeuropejscy nacjonaliści, tacy jak Le Pen, i oczywiście bardziej lewicowe ruchy. Łączy ich wszystkich to, że odrzucają centrum.

Czy nie mamy do czynienia z bardzo podobnymi wydarzeniami w USA?

Tak, mamy podobne problemy. Więc nie potrzebujesz euro, żeby mieć problemy (śmiech).

Nawet bez euro Europa miałaby problemy. Ale euro zaostrzyło sytuację i pogorszyło sytuację. Pod pewnymi względami Europa była lepiej przygotowana na kryzys niż Ameryka, myślę o systemie edukacji. Ale euro sprawiło, że jesteście dziś w gorszej sytuacji niż my!

Zostańmy na chwilę przy USA. W kampanii wyborczej w USA widzimy, jak klasa średnia odwraca się od establishmentu i głosuje na polityków, którzy są skrajnie prawicowi lub lewicowi. Skąd to pochodzi?

Odpowiadają za to trzy zjawiska: jest kryzys gospodarczy, płace realne w sektorze niskich płac są dziś niższe niż 60 lat temu. Średni dochód w klasie średniej jest niższy niż 40 lat temu. Czy Ameryka jest historią sukcesu gospodarczego? Odpowiedź brzmi nie. Wszystkie zyski od przełomu wieków trafiły do ​​pierwszej dziesiątki najlepiej zarabiających. Ogólnie rzecz biorąc, 90 procent Amerykanów doświadczyło jedynie stagnacji. Tyle o gospodarce. Wszyscy ci, którzy przestrzegali zasad i ciężko pracowali, są przegranymi. Z drugiej strony, bankierzy, którzy ich oszukali, są zwycięzcami. Istnieje więc poczucie, że cały system jest zdegenerowany. Nierówne wyniki w zdegenerowanym systemie oznaczają kłopoty.

Jakie inne zmiany uważacie za odpowiedzialne?

Drugi trend dotyczy zdrowia i średniej długości życia. Wśród białych amerykańskich mężczyzn spadło, pogorszyło się zdrowie publiczne. To jest katastrofa! Ludziom jest gorzej niż kiedyś. Wreszcie prezydent Obama objął urząd z obietnicą zmiany systemu – i ludzie mu uwierzyli. Ale nic się nie zmieniło. Więc teraz mamy problem z zaufaniem. Zaufanie do polityki nigdy nie było tak niskie jak dzisiaj. To toksyczny koktajl. Mimo to ludziom mówi się, że Ameryka to duży kraj. Kiedy następnie odpowiadam, że Ameryka przede wszystkim tworzy wielkie nierówności, niektórzy ludzie się denerwują. Globalizacja ma sprawić, że wszystkim będzie lepiej.

Może coś jest nie tak z globalizacją?

Tak, neoliberalny model się zepsuł, nie zadziałał. Prywatyzacja, deregulacja i teoria podaży zawiodły.

Przynajmniej bezrobocie w USA spada.

Mamy oficjalną stopę bezrobocia na poziomie 4,9 procent, ale to nieprawda. To liczba, którą możemy zmierzyć konwencjonalnymi metodami – ale nie mówi ona nic o charakterze zawodów i warunkach na rynku pracy.

Czy problemy gospodarcze są również przyczyną rosnącej niechęci do wolnego handlu? To nie tylko duży problem w Europie – słowo kluczowe TTIP – ale także np. w kampanii Berniego Sandersa.

Nie tylko z nim, wszyscy kandydaci są temu przeciwni. Tu też nie chodzi o wolny handel, ale o porozumienia dla wielkich korporacji, a nie dla zwykłych obywateli. Piszemy zasady gospodarki rynkowej, które faworyzują korporacje kosztem obywateli. Dlatego krytycy mnie okłamują
sprawiedliwy
Posty: 2627
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Translator

Post autor: sprawiedliwy »

pomorzak pisze: czw sie 10, 2023 3:23 am Tłumaczenie z niemieckiego
wiesz co Pomorzaku ? świetnie malujesz fotografią obrazy, wydobywasz treść w szczegółach, "łapiesz" symetrię lub asymetrię, grasz kolorami, masz wyczucie na punkt centralny, wydobywasz piękno lub brzydotę, powszechność i oryginalność. Masz dobre oko na to co warte pstryknięcia. Wiesz co chcesz powiedzieć i doskonale to robisz swoimi fotografiami. Doprawdy dobry w tym jesteś.
Toteż bardzo, bardzo Cię proszę, nie marnuj czasu na sprawy zbędne, głupie, fałszywe, lub nieprawdziwe. Wiem, że ich weryfikacja wymaga pewnego nakładu czasu i myślenia analitycznego, wnioskowania a posteriori oraz a priori również. To wszystko jest męczące i czasochłonne, bez czego jest powierzchowne i głupie.

Czekam na nowe Twoje reportaże foto.
pomorzak
Posty: 9439
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:30 pm

Re: Translator

Post autor: pomorzak »

sprawiedliwy pisze: czw sie 10, 2023 3:41 am
Toteż bardzo, bardzo Cię proszę, nie marnuj czasu na sprawy zbędne, głupie, fałszywe, lub nieprawdziwe. Wiem, że ich weryfikacja wymaga pewnego nakładu czasu i myślenia analitycznego, wnioskowania a posteriori oraz a priori również. To wszystko jest męczące i czasochłonne, bez czego jest powierzchowne i głupie.
Joseph Stiglitz jest laureatem nagrody Nobla i bardzo utytułowany amerykanskim naukowcem.
Myślę że warto poczytać co taki człowiek ma do powiedzenia.
Swobodny przepływ informacji a opinię każdy wyrabia sobie sam.
Ty masz taką jak zaprezentowałas a ktoś inny może mieć inną.
Pewnie dlatego jak coś mnie zaciekawi to się tym podzielę.

Milo mi że moje fotki ci sie podobają.

pozdrawiam
sprawiedliwy
Posty: 2627
Rejestracja: sob wrz 20, 2014 4:05 am
Lokalizacja: stary kontynent

Re: Translator

Post autor: sprawiedliwy »

pomorzak pisze: czw sie 10, 2023 4:26 am Joseph Stiglitz jest laureatem nagrody Nobla i bardzo utytułowany amerykanskim naukowcem.
Myślę że warto poczytać co taki człowiek ma do powiedzenia.
Swobodny przepływ informacji a opinię każdy wyrabia sobie sam.
Ty masz taką jak zaprezentowałas a ktoś inny może mieć inną.
Pewnie dlatego jak coś mnie zaciekawi to się tym podzielę.

Milo mi że moje fotki ci sie podobają.

pozdrawiam
nie wiem czy to prawda...to po pierwsze... po drugie należy sprawdzić czy to co pisze ma źródłowe uzasadnienie.
Każdemu może odbić nawet Nobliście. Tymbardziej, że nie podaje żadnych źródeł uzasadniających jego teorie. Jaki z niego naukowiec ?
Żaden. Koniec kropka.
Albo się ktoś "wygłupia" i podszywa pod niego, szargając imię noblisty. albo ten Pan jest niewiarygodny i po prostu mu odbiło...

Szanujący się naukowiec rzucając taką teorię powinien ją uzasadnić, uprawdopodobnić....conajmniej... a takie rzucanie słów na wiatr to jest bądz w celu zwrócenia na siebie uwagi , bądz...

EDIT... wszystkie wpływy i wydatki -wypływy z kasy EU są udokumentowane. DOKŁADNIE...

a przy okazji, wiesz ile wydaje Unia na tłumaczenie dokumentów )tych z księgowości równieŻ) rocznie ???
Podają to oficjalnie ...
pomorzak
Posty: 9439
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:30 pm

Re: Translator

Post autor: pomorzak »

sprawiedliwy pisze: czw sie 10, 2023 5:51 am nie wiem czy to prawda...to po pierwsze... po drugie należy sprawdzić czy to co pisze ma źródłowe uzasadnienie.
Każdemu może odbić nawet Nobliście. Tymbardziej, że nie podaje żadnych źródeł uzasadniających jego teorie. Jaki z niego naukowiec ?
Żaden. Koniec kropka.
Albo się ktoś "wygłupia" i podszywa pod niego, szargając imię noblisty. albo ten Pan jest niewiarygodny i po prostu mu odbiło...

Szanujący się naukowiec rzucając taką teorię powinien ją uzasadnić, uprawdopodobnić....conajmniej... a takie rzucanie słów na wiatr to jest bądz w celu zwrócenia na siebie uwagi , bądz...

EDIT... wszystkie wpływy i wydatki -wypływy z kasy EU są udokumentowane. DOKŁADNIE...

a przy okazji, wiesz ile wydaje Unia na tłumaczenie dokumentów )tych z księgowości równieŻ) rocznie ???
Podają to oficjalnie ...
To że każdemu może odbić to i ja się zgadzam.
W wywiadach czy artykułach prasowych już tak jest, że przekazuje się wypowiedzi danej osoby.
Ostateczne czytelnikowi pozostaje obdarzyć zaufaniem autora albo nie.
Wątpię czy przytoczenie całych prac naukowych pobudzi kogos do ich przeczytania.
To czy ten noblista ma potrzebę zwrócenia na siebie uwagi "bredniami" śmiem wątpić.
Zazwyczaj tacy ludzie szanują markę jaką sobie wyrobili.
Nasz odbiór to kwestia wiary bo przy obecnym skundleniu tak wielu naukowców co dla pieniędzy zrobią wszystko i wszystko udowodnią, sprawdzić możemy bardzo mało. Jednym wierzymy a innym nie, bo tak nam pasuje. Tak też segregujemy naukowców na poważnych i tych co im odbiło.

Jeśli sie nie mylę to nasza pani Ursula Gertrud von der Leyen ma ciagle na puklu dochodzenie za kupno szczepionek po cenach umownych jak i umownych ilościach. Jeśli pamięć mie nie myli to jej chłop siedzi w radzie nadzorczej tego producenta szczepionek co oczywiście jest jedynie przypadkiem.

Co do UE to zdania mogą być podzielone. Czemu nie ?

To tak kilka wariacji na temat lub przy jego okazji.

Milego dnia i wieczora i nocy
ODPOWIEDZ