pytanie (whp)

O wszystkim i o niczym nocne Polaków rozmowy.
whiskeyprint1
Posty: 2482
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 6:44 am

pytanie (whp)

Post autor: whiskeyprint1 »

poniewaz forum jest - wprawdzie nie "polskie" lecz "polskojezyczne" - wiec znajomosc jezyka polskiego odgrywa tu podstawowa role - zatem moje pytanie jest na miejscu - i tym bardziej oczekuje powaznej odpowiedzi ze w zapisach nie widac nalecialosci i nowomowy panujacej dzis na polskich ulicach

w texcie nowowydanej w polsce xiazce autorstwa znanego i powazanego pisarza znalazlem zdanie ktorego fragment budzi niepewnosc prawidlowego sformulowania - zdanie to brzmi tak;

"Jednakże bardzo wielu ludzi naprawdę wcale o sławę nie zabiega......" i tak dalej

pytanie - czy wyrazenie "wielu ludzi" jest prawidlowe czy bledne?
czy nalezalo napisac - "wiele ludzi"?
czy tez - "duzo ludzi"?

przy czym ani jedno ani drugie nie odgrywa zadnej roli w kompozycji jak i estetyce zdania jak tez nie zmienia jego tresci
tusku
Posty: 577
Rejestracja: pn paź 19, 2009 1:42 am

Re: pytanie (whp)

Post autor: tusku »

jezeli wziac pod uwage ze mozna napisac "ludź" to logicznym bedzie ze pisze sie i "wielu ludzi"...

a poza tym czy nie slyszales o takich ludziach co przepisuja cala ksiazke zanim ona pojdzie do druku bo autor sam ma wielkie problemy z poprawna polszczyzna?

ja poznalem jednego wielkiego pisarza, ktoren chodzil do tej samej podstawowki co ja, wydal juz kilkadziesiat ksiazek, w Polsce jest znany i lubiany przez mlodych i troche starszych (jak ja na ten przyklad) a pisze po polsku ze................ lepiej nie mowic...

czyli albo wina korektora czy jak mu tam, albo wina pisarza... ja osobiscie bym napisal "wiele ludzi"....... no ale kto z nas nie robi bledow??????????
bea_mezlot
Posty: 852
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:44 pm
Lokalizacja: rio

Re: pytanie (whp)

Post autor: bea_mezlot »

tusku pisze: ja poznalem jednego wielkiego pisarza, ktoren chodzil do tej samej podstawowki co ja, wydal juz kilkadziesiat ksiazek, w Polsce jest znany i lubiany przez mlodych i troche starszych (jak ja na ten przyklad) a pisze po polsku ze................ lepiej nie mowic...
tusku skoro jest znany , nie bedzie nietaktem jak zapytam kogo masz na mysli? :)


dla whp i innych => poradnia jezykowa

"Która forma jest poprawna: wielu ludzi czy wiele ludzi?

Obie konstrukcje są poprawne, ale druga już myszką trąci i przez młodsze pokolenie jest odbierana jako potoczna, mniej staranna.
— Mirosław Bańko"

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2961
tusku
Posty: 577
Rejestracja: pn paź 19, 2009 1:42 am

Re: pytanie (whp)

Post autor: tusku »

bea_mezlot pisze:tusku skoro jest znany , nie bedzie nietaktem jak zapytam kogo masz na mysli?
nie bedzie.... ma na imie Andrzej i chodzil do tej samej podstawowki co ja... zadanie bedzie troche skomplikowane bo ja chodzilem do trzech...

jakis tydzien temu przyslal mi swoja ostatnia ksiazka z dedykacja i mam juz takie dwie...
bea_mezlot
Posty: 852
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:44 pm
Lokalizacja: rio

Re: pytanie (whp)

Post autor: bea_mezlot »

a co ja wrozka sara aby wiedziec kto chodzil kiedy i do jakiej podstawowki ,nie wiedzac ile ktos ma lat ,i gdzie mieszkal
nie masz ochoty podac nazwiska swojego znajomego nie ma sprawy
pipek
Posty: 2814
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:31 pm

Re: pytanie (whp)

Post autor: pipek »

Myszką trąci?Kto niby?
Raczej zależy od kontekstu i tak na przykład;
wiele ludzi nie będzie mialo z tym żadnego problemu aczkolwiek dla wielu ludzi jest to nadal
czarna magia.
whiskeyprint1
Posty: 2482
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 6:44 am

Re: pytanie (whp)

Post autor: whiskeyprint1 »

mimo wszystko - ze niby staroswiecka forma jezykowa - forma tego zdania - ""Jednakże bardzo wielu ludzi naprawdę wcale o sławę nie zabiega..." wydaje mi sie nieco podejrzana - powiem inaczej - nigdy dotad z taka forma sie nie spotkalem - byc moze jest to wyraz tak zwanej "zmiennosci jezyka" - czytam nieraz o mowie polskiej i znajduje czesto wypowiedzi na temat niechlujstwa jezykowego nie tylko w mowie ale w pismie - w tym przypadku jednak nie chodzilo o text gazetowy (tam pelno dziwactw) ale jest to fragment z powaznej xiazki napisanej przez powaznego pisarza polskiego
bea_mezlot
Posty: 852
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:44 pm
Lokalizacja: rio

Re: pytanie (whp)

Post autor: bea_mezlot »

bea_mezlot pisze: dla whp i innych => poradnia jezykowa

"Która forma jest poprawna: wielu ludzi czy wiele ludzi?

Obie konstrukcje są poprawne, ale druga już myszką trąci i przez młodsze pokolenie jest odbierana jako potoczna, mniej staranna.
— Mirosław Bańko"

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2961
panowie pipek i whp
podaje wam linka do poradni jezykowej pwn http://poradnia.pwn.pl
znajdziecie odpowiedzi na wszystkie swoje pytania ,niejasnosci zwiazanych z jezykiem polskim
pipek
Posty: 2814
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:31 pm

Re: pytanie (whp)

Post autor: pipek »

Droga bea,już żeśma skorzystaliśma i od razu powiemy co myślimy:
nie potrzeba mi tytułu naukowego PWN aby uznać argumentację pana,nazwiska nie pamiętam,
za co najmniej mało miarodajną.
Dlaczego?
Ano z własnego doświadczenia wiem iż młode pokolenia mają serdecznie gdzieś to czy jakieś wyrażenie jest staranne czy nie.
Ba,młode pokolenia mają również gdzieś co i jak używały stare pokolenia.
Argumentacja pana,nazwiska nie pamiętam,jest ściągnięta z wierzchołka drzewa gruszki i pachnie lipą.
bea_mezlot
Posty: 852
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:44 pm
Lokalizacja: rio

Re: pytanie (whp)

Post autor: bea_mezlot »

" Mirosław Bańko - Nota, Biografia
Językoznawca. Pracuje w Wydawnictwie Naukowym PWN, gdzie kieruje Redakcją Słowników Języka Polskiego. Zatrudniony jest też w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmuje się leksykografią oraz gramatyką współczesnej polszczyzny i kodyfikacją języka. Współautor Słownika wyrazów kłopotliwych, autor "Z pogranicza leksykografii i językoznawstwa, Słownika peryfraz, czyli wyrażeń omownych" oraz redaktor naczelny "Innego słownika języka polskiego PWN".

Na stronach PWN prowadzi internetową poradnię językową"

http://www.i-ksiazka.pl/view_autor.php?a_id=12310

pipek skoro ci ten pan nie odpowiada udaj sie do

http://www.poradniajezykowa.us.edu.pl/artykuly.php :geek:
ODPOWIEDZ