problem urzędowy z certificate of death

O wszystkim i o niczym nocne Polaków rozmowy.
izavel
Posty: 1
Rejestracja: śr paź 22, 2014 5:25 am

problem urzędowy z certificate of death

Post autor: izavel »

Witam wszystkich! Na poczatku przepraszam, że "zaśmiecam" wątek luźnych rozmów, ale nie bardzo wiedziałam, gdzie indziej mogę zamieścić swój post, nie chciałabym zanadto spamować. Chciałabym poprosić o pomoc w pewnej sprawie urzędowej nowojorskiej. Jestem Polką i mieszkam w Polsce, a muszę załatwić pewną sprawę w urzędzie w Nowym Jorku i to mnie przerosło. Może ktoś na forum będzie w stanie cokolwiek mi podpowiedzieć, jakoś nakierować na prawidlowe działanie...?

Otóż, mam pewien problem dotyczący procedury związanej z nadaniem klauzuli apostilla na akt zgonu ("Certificate of death") wydany przez New York City Departament of Health and Mental Hygiene. W konsulacie RP udzielono mi informacji, że aby ubiegać się o apostillę muszę najpierw poza samym aktem zgonu uzyskać jeszcze Letter of Exemplification, a następnie oba te dokumenty muszą zostać poświadczone przez New York Country Clerk. Nigdzie natomiast nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie w jaki sposób mam uzyskać ten Letter od Exemplification. Sprawa jest o tyle istotna, że muszę w Polsce przeprowadzić postępowanie spadkowe po osobie, która zamieszkiwała od wielu lat w USA i która tam zmarła. Udało mi się uzyskać od krewnego zmarłego Certificate of death (oryginał), ale niestety w ostatnim czasie straciłam z tą osobą kontakt. Złożyłam wniosek o przeprowadzenie sprawy spadkowej w sądzie w Polsce, ale wniosek został zwrócony ze względu na fakt, iż certificate of death nie jest opatrzony w klauzulę Apostille. I wtedy zaczęły się schody. Okazuje się, że muszę najpierw wydobyć ten Letter of Exeplification i zupełnie nie wiem jak to mam zrobić. Gdzie mam się zwrócić, jakie dokumenty wysłać?A to dopiero początek całych formalności. Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć...? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę!
wielokropek
Posty: 269
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:48 pm
Lokalizacja: Dziki Zachod

Re: problem urzędowy z certificate of death

Post autor: wielokropek »

Witam;
nie jestem z NY, wiec trudno mi dokladnie powiedziec, gdzie i jak to zalatwic. Mysle, ze ten adres bedzie najwlasciwszy; tam podaja krok po kroku jak to zdobyc.
www.nycourts.gov/courts/
I tam trzeba szukac "letter of exemplification of apostille".
Wydaje mi sie, ze jest niemozliwe zalatwic to poprzez internet; ktos musi sie tam pofatygowac osobiscie. Koniecznie potrzebny jest oryginalny Certificate of death. I document kosztuje $10.
Zreszta, tam wszystko jest opisane.
Powodzenia :)

wielokropek
ODPOWIEDZ