Wesele na terenie Tri-State - ile na prezent?

Dyskusje na temat życia w Stanach Zjednoczonych.
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Wesele na terenie Tri-State - ile na prezent?

Post autor: agnieszka »

Czy ktoś był ostatnio na przyjęciu weselnym na terenie Tri-State? Jeśli tak, to jakie orientacyjnie sumy daje się w prezencie w przypadku prezentów gotówkowych? Wiem, że w Nowym Jorku i New Jersey daje się więcej niż na przykład w Ohio, ale ostatni raz byłam na amerykańskim przyjęciu weselnym dobrych parę lat temu i nie mam zielonego pojęcia, jakie sumy obecnie wchodzą w grę. Ślub jest nie w rodzinie, ale u dalszego znajomego.
pomorzak
Posty: 9439
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:30 pm

Re: Wesele na terenie Tri-State - ile na prezent?

Post autor: pomorzak »

Co prawda o Ameryco to nie mam pojecia ale jesli chodzi o Polske to jestem po jednym weselu i za miesiac bedzie drugie.
Minimalne wejscie to 200 €
agnieszka
Posty: 299
Rejestracja: sob paź 17, 2009 10:28 am
Lokalizacja: Nowy Jork
Kontakt:

Re: Wesele na terenie Tri-State - ile na prezent?

Post autor: agnieszka »

Te 200 euro w prezencie na polskim weselu brzmi bardzo prawdopodobnie na podstawie moich ostatnich rozmów ze znajomymi w Polsce i własnej obecności na pewnym polskim weselu. Ale są też dość wyraźne róźnice jeśli chodzi o poszczególne regiony, bo np. w Warszawie daje się więcej niż na prowincji oraz jak się przyjeżdża na wesele z zagranicy (USA, Niemcy czy Szwajcaria - raczej bez znaczenia) też wypada dać więcej. Znajomi w Polsce mówili mi o sumach 300-500 PLN jeśli chodzi o wesele znajomych, jeśli samemu też się mieszka w Polsce (w przypadku bliskiej rodziny, chrześniaków etc. odpowiednio więcej). Za to mój ojciec wali prawdę prosto z mostu - przyjeżdżasz ze Stanów, musisz dać więcej niż miejscowi:)

Natomiast mam pewne wątpliwości co do tego brytyjsko-amerykańskiego bloga, bo komentarze są chyba z 2006 roku. Jeśli w Polsce daje się równowartość 200 euro (jakieś $300), to nie wyobrażam sobie, żeby w Nowym Jorku dać w prezencie $100, jak sugerowali niektórzy komentujący na tamtym blogu.

Znalazłam jeszcze ten oto kalkulator: http://www.theweddingenvelope.com/calculator.php

Po wprowadzeniu moich danych wyszło mi, że powinnam dać $250, ale te liczby chyba trochę z d... wyciągnięte. Zastanawiam się nad sumą $300-400 w nadziei, że nie wyjdę na dziada.
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Wesele na terenie Tri-State - ile na prezent?

Post autor: godzilla »

agnieszka pisze:Natomiast mam pewne wątpliwości co do tego brytyjsko-amerykańskiego bloga, bo komentarze są chyba z 2006 roku. Jeśli w Polsce daje się równowartość 200 euro (jakieś $300), to nie wyobrażam sobie, żeby w Nowym Jorku dać w prezencie $100, jak sugerowali niektórzy komentujący na tamtym blogu.
a ja sobie wyobrazam to doskonale... w Polsce dajac prezent slubny mlodemu malzenstwu kazdy z gosci sie probuje poczuwac do dania takiego prezentu zeby go nie obgadali a rodzina jak daje to chyba tez sie poczuwa do czegos tam... w USA ludzie maja prawo dawac mniej bo nie musza sie poczuwac do odpowiedzialnosci za przyszle zycie pary mlodej...
ot, prezent... w zaleznosci od checi... zeby ladnie bylo i sympatycznie... a i wesele niekoniecznie musi byc takie zeby calej wsi pokazac jak sie chamy bawia...
:mrgreen:
ODPOWIEDZ