Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Dyskusje na temat życia w Stanach Zjednoczonych.
jakoboni
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 08, 2013 10:31 am

Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: jakoboni »

Na początek chciałem serdecznie przywitać wszystkich forumowiczów. Mieszkam w Europie ( Wlk. Brytania i Polska ).
Chciałem zapytać się czy w USA. istnieje coś takiego jak ,,nadanie daty pewnej” u notariusza?
W Polsce idzie się do notariusza i podobno na każdej kartce dokumentu nabija on pieczątkę. Podobno nawet nie musi czytać zawartości, a jedynie daje pieczątkę i zapisuje u siebie że dana osoba była wtedy a wtedy w biurze.
Chodzi mi wyłącznie o zabezpieczenie swoich praw autorskich względem pewnego stworzonego dzieła prze zemnie.
Wolałbym zrobić to w Polsce ale jest opinia że w Polsce prawa autorskie są prawie wcale nie zabezpieczane.
A może wystarczy w jakiś sposób zabezpieczyć prawa autorskie w kraju Europejskim, np. Wlk. Brytania?
Zamierzam udać się specjalnie do USA, aby zabezpieczyć sobie swoje prawa autorskie, gdyż swoją pracę będę chciał odsprzedać wpierw w Stanach.
A może jeszcze istnieje inny sposób na to by na arenie międzynarodowej zagwarantować sobie własne prawa autorskie?
Wysyłanie zamkniętej koperty z pracą, na swój adres, i nie otwieranie jej do ewentualnej sprawy sądowej wydaje mi się nieco słabym dowodem. Jestem gotów zapłacić większe pieniądze danej instytucji, która odbierze moją pracę i uchroni ją w temacie praw autorskich.
Będę wdzięczny za opinie w tej sprawie.
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: godzilla »

jezeli ufasz najwiekszym rozbojnikom tej planety to chyba tu:

http://www.copyright.gov/help/faq/faq-r ... l#register
almagus
Posty: 4605
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:36 pm

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: almagus »

To opis wynalazku czy utwór, czyli napisane, wyśpiewane?

Do tego są odrębne ustawy w Polsce.
Najlepiej mieć umowę z wydawcą, jeśli to jest utwór lub ze zleceniodawcą i wszystko od jej redakcji zależy.
Z patentem prościej, zanosisz do UP lub wysyłasz i otrzymujesz potwierdzenie, do roku po publikacji w BUP zgłaszasz w Unii, najambitniej jest uzyskać patent w Austrii.
Nez obaw. Jak coś na gębę to ze świadkami.

almagus
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: godzilla »

jakoboni pisze:Zamierzam udać się specjalnie do USA, aby zabezpieczyć sobie swoje prawa autorskie, gdyż swoją pracę będę chciał odsprzedać wpierw w Stanach.
almanygus nie rozumie slowa pisanego?

no i to dziecinne - "bez obaw"....

w dzisiejszych czasach? w momencie kiedy ten czlowiek pisze te slowa ze ma cos ciekawego juz amerykanskie sluzby sa na jego komputerze i sprawdzaja czy tam przypadkiem nie ma zapisanego tego projektu... a byc moze sciagnely mu to z komputera jeszcze wczesniej... czlowiek pojedzie do USA i sie dowie ze jest zlodziejem bo "amerykanscy uczeni juz dawno nad tym pracowali i wlasnie tydzien temu zastrzegli sobie prawa do tego, a co? ze amerykanscy uczeni umiescili polskie dopiski na dokumentach... a goovno to pana obchodzi... nasi uczeni mowia w jezykach calego swiata, i co pan nam zrobisz?"
jakoboni
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 08, 2013 10:31 am

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: jakoboni »

Dziękuję Godzilla i Almagus za opinie.

W powyższej stronie jaką podałeś Godzilla http://www.copyright.gov/help/faq/faq-r ... l#register głównie opisywana jest opcja „online”. Chciałem zapytać się czy w Nowym Jorku jest również jakieś miejsce, do którego można się udać ( również za odpłatą ) i dokonać wszelkich formalności osobiście w jakimś biurze?
Wspomniałem wcześniej o opcji ,,notariusza”. Czy w Stanach opcja ta jest popularna, skuteczna i możliwa do zrealizowania?
godzilla pisze:....
w dzisiejszych czasach? w momencie kiedy ten czlowiek pisze te slowa ze ma cos ciekawego juz amerykanskie sluzby sa na jego komputerze i sprawdzaja czy tam przypadkiem nie ma zapisanego tego projektu... a byc moze sciagnely mu to z komputera jeszcze wczesniej... czlowiek pojedzie do USA i sie dowie ze jest zlodziejem bo "amerykanscy uczeni juz dawno nad tym pracowali i wlasnie tydzien temu zastrzegli sobie prawa do tego, a co? ze amerykanscy uczeni umiescili polskie dopiski na dokumentach... a goovno to pana obchodzi... nasi uczeni mowia w jezykach calego swiata, i co pan nam zrobisz?"
Opinia Twoja Godzilla jest bardzo odważna, i w pełni zgadzam się z możliwością zaistnienia podobnej sytuacji. Między innymi dlatego wolę wpierw fizycznie dokonać formalności ochrony praw, a dopiero następnie korzystać z dorobku jakie daje nam internet.
almagus
Posty: 4605
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:36 pm

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: almagus »

[quote="godzilla
almanygus nie rozumie slowa pisanego?

no i to dziecinne - "bez obaw"....

w dzisiejszych czasach? w momencie kiedy ten czlowiek pisze te slowa ze ma cos ciekawego juz amerykanskie sluzby sa na jego komputerze i sprawdzaja czy tam przypadkiem nie ma zapisanego tego projektu... a byc moze sciagnely mu to z komputera jeszcze wczesniej... czlowiek pojedzie do USA i sie dowie ze jest zlodziejem bo "amerykanscy uczeni juz dawno nad tym pracowali i wlasnie tydzien temu zastrzegli sobie prawa do tego, a co? ze amerykanscy uczeni umiescili polskie dopiski na dokumentach... a goovno to pana obchodzi... nasi uczeni mowia w jezykach calego swiata, i co pan nam zrobisz?"[/quote]


Pokrzywdzony na umyśle nie wiesz, że piszesz nie na temat, tylko jakieś bzdety!

A kysz faszystowska maro! Właśnie tacy uwalają wszystko co polskie.

Do Pana co się zapytał.
Po publikacji w Polsce ma Pan otwartą drogę na cały świat.
Jak Pan chce i chroni konwencja haska.
Do Hagi ma Pan blisko.
W zależności od zasobów finansowych, albo mecenasów należy decydować się co można i czy warto?
Opłaty są drogie dla indywidualnego autora, a bez nadziei uruchomienia dochodów nie ma szansy na profity,a przeważnie jest strata.

życzę rozsądku i sukcesu
almagus
godzilla
Posty: 14046
Rejestracja: sob paź 17, 2009 8:49 pm

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: godzilla »

almagus pisze:Pokrzywdzony na umyśle nie wiesz, że piszesz nie na temat, tylko jakieś bzdety!

A kysz faszystowska maro! Właśnie tacy uwalają wszystko co polskie.
hitlerowiec i potomek hitlerowca w ten sposob do Polaka pisze...
takich czasow dozylismy...

czlowiek chce sprzedac cos w kraju znanym ze zlodziejstwa wszelkiego co do innych nalezy a hitlerowiec kaze mu ufac...

no to powodzenia...

ps - do administracji
jesli to cos ma prawo uzywac wobec mnie przymiotnika "faszystowski" to ja mam chyba tez prawo to nazywac jak chce...
almagus
Posty: 4605
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:36 pm

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: almagus »

[quote="godzillahitlerowiec i potomek hitlerowca w ten sposob do Polaka pisze...
takich czasow dozylismy...

czlowiek chce sprzedac cos w kraju znanym ze zlodziejstwa wszelkiego co do innych nalezy a hitlerowiec kaze mu ufac...

no to powodzenia...

ps - do administracji
jesli to cos ma prawo uzywac wobec mnie przymiotnika "faszystowski" to ja mam chyba tez prawo to nazywac jak chce...[/quote]


Dowody odnośnie hitlerowca oczywiście są u Antka Macierewicza i na fotoszopie u Biniendy ciemnoto faszystowska, co wynalazła rower pod sklepem i babcia musiała wracać na piechotę z zakupami bez laski!

ja toleruję tego gada, ale niech mi się nie wcina, jak jest taki durny!

Do pana co chce wiedzieć o prawach autorskich i pokrewnych, proszę pytać chętnie pomogę.
Wiele zrobiłem, a wierszyki to zabawa.

almagus
Andrzej L
Posty: 368
Rejestracja: pt cze 07, 2013 7:34 pm

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: Andrzej L »

Godzilla, ten facio na wszystkim się zna. On nie odróżnia wzoru przemysłowego, od Copywright i ochrony patentowej. Za ochronę patentową trzeba zapłacić w każdym kraju i to niemałe pieniądze. Za ochronę znaku towarowego też. Jeśli ochroni się to w jednym kraju nie znaczy że będzie chronione we wszystkich krajach świata.
Mam koło siebie chiński telefon do złudzenia podobny do iPhone 3gs. Ma wyjmowaną baterię, miejsce na dodatkową mikropamieć i gniazda na dwie karty SIM. Ten nazywa się SCiphone 9+++. Są już podobne do iPhone 4, 4s.w cenie od 20 do 40 dolarów można kupić na ebay. Apple może im skoczyć bo mają zupełnie inne rozwiązania wewnętrzne, inne oprogramowanie i inny kabelek do ładowarki i połaczenia do komputera. Kamerkę mają całkiem niezłą.
almagus
Posty: 4605
Rejestracja: sob paź 17, 2009 9:36 pm

Re: Jak zabezpieczyć prawa autorskie w USA?

Post autor: almagus »

Panie Andrzeju L. maszpan kiepełę to kumaj, są dwa rozwiązania z suplementami, jedno dotyczy patentów, obwodów scalonych i znaków towarowych, drugie utworów.
I w obu drogach są koszta, a robi się to nie dla pomników, ale aby zarobić , to jest motywacja dla postępu.
Można dymać na gotowcach, jak pan to wyszczególniasz temu faszyście.
Ominąć patenty to też jest sztuka i potrzeba wiedzy, dlatego są aż takie laboratoria i postęp.

Po co Pan wyjechał, skoro tu są szanse?

Powodzenia, bo do Pana nic nie mam, jak też do tego faszysty w mniejszości na szczęście.
Niech wam zdrowie dopisuje.

almagus
ODPOWIEDZ