PANTA RHEI

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy światopoglądy.
izorys
Posty: 30
Rejestracja: sob paź 20, 2012 3:14 pm
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

PANTA RHEI

Post autor: izorys »

PANTA RHEI
Artykuł edukacyjny dla młodzieży w wieku 9-99 lat.
Jedną z najgenialniejszych tez filozoficznych jest teza, którą głosił Heraklit z Efezu (540-480 p.n.e.), a która zawiera się zaledwie w dwóch słowach PANTA RHEI czyli wszystko płynie, wszystko się zmienia, nigdy nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.
Płyną więc po niebie chmury, ale i góry też płyną czyli zmieniają się i to na ogół znacznie znacznie, wolniej.
Płynie czyli upływa ten nieuchwytny czas i to razem z nami ale i bez nas.
Albert Einstein potraktował go jako czwarty wymiar czasoprzestrzeni i to wymiar urojony. Operacje matematyczne w tej czterowymiarowej czasoprzestrzeni wymagają więc użycia liczb zespolonych składających się z części rzeczywistej i urojonej.
Nasza Ziemia wraz z całym „dobytkiem” czyli ze wszystkim, co się na niej znajduje płynie w Kosmosie obiegając Słońce i to z ogromną prędkością ponad 100 tys. km/h (30 km/s).
Słońce wraz z czterysta miliardami innych gwiazd tworzy Galaktykę zwaną Drogą Mleczną którą możemy obserwować na pogodnym nocnym niebie jako jasny pas, stąd taka jej nazwa.
Nasza Galaktyka wraz z wieloma galaktykami oddalają się od siebie z ogromnymi prędkościami porównywalnymi z prędkością światła, która wynosi 300000 km/s.
Uczestniczymy więc we wszystkich tych ruchach o prędkościach wielokrotnie większych od prędkości szybkiego samochodu, samolotu, czy nawet kosmicznej rakiety i wcale tego nie odczuwamy, bo odczuwamy tylko zmiany prędkości szczególnie te gwałtowne.
Wszystko więc w naszym materialnym Wszechświecie jest zmienne czyli płynne i względne.
Dla laika płyny to ciecze, fizyk płynami nazywa zarówno ciecze jak i gazy. Dla filozofa ciała stałe są również płynne, bowiem wszystko jest płynne.
Istoty duchowe natomiast egzystują poza czasem i przestrzenią. Nie obowiązują wiec ich prawa fizyki i innych nauk.
ODPOWIEDZ